Szkic strategii wodorowej w Niemczech. Wodór zapełni gazociągi

10 lutego 2020, 06:30 Alert

Szkic strategii wodorowej Niemiec trafił do obiegu publicznego. Niemcy chcą wytwarzać 20 procent wodoru z Odnawialnych Źródeł Energii do 2030 roku.

Potencjalna sieć przesyłu wodoru. Grafika: FNB Gas
Potencjalna sieć przesyłu wodoru. Grafika: FNB Gas

Niemcy chcą wodoru z OZE

Ministerstwo gospodarki przekazało do konsultacji innym resortom szkic strategii wodorowej, do którego dotarł portal EurActiv.com. Wodór posłuży do dekarbonizacji gospodarki w różnych obszarach, na czele z transportem. Obowiązkowy udział paliw odnawialnych w transporcie w Niemczech ma wzrosnąć dzięki temu z 14 do 20 procent.

Niemcy zamierzają także dofinansować badania nad wykorzystaniem gazociągów do transportu wodoru. Stowarzyszenie operatorów systemów przesyłowych gazu FNB Gas przedstawiło także długoterminowy plan budowy sieci przesyłu wodoru pozwalających dostarczać ten surowiec z Niemiec północnych pełnych OZE, dzięki którym będzie możliwa jego masowa produkcja do dużych klientów, szczególnie przemysłu, na zachodzie i południu kraju. Według organizacji nowa sieć przesyłu wodoru mogłaby bazować nawet w 90 procentach na przepustowości istniejącej infrastruktury gazowej.

Rozwój technologii wodorowych ma być jednym z priorytetów nadchodzącej prezydencji niemieckiej w Unii Europejskiej. Projekty wodorowe mogą przez to trafić na listę Projektów Wspólnego Zainteresowania (PCI) i uzyskać wsparcie z funduszy unijnych.

Wodór wytwarzany przy wykorzystaniu OZE to tzw. zielony wodór. Unia Europejska wykorzystuje póki co w większym stopniu wodór pochodzący z gazu (niebieski) i pozbawiony dwutlenku węgla dzięki technologii wychwytywania i magazynowania (CSS).

Polska też liczy na wodór

Polska liczy na rozwój sektora wodoru i współpracę z Japonią. – Polska i Japonia wspólnie stoją przed ogromną szansą, ale również przed realizacją naszych zobowiązań międzynarodowych w redukcji emisji i to może doprowadzić nie tylko do powstania nowej przestrzeni inwestycyjnej, nowej współpracy badawczej, ale wręcz strategicznej współpracy pomiędzy Polską a Japonią – mówił minister klimatu Michał Kurtyka w Tokio.

EurActiv.com/Handelsblatt/FNB Gas/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nord Stream 2 na wodór zamiast LNG? Czas na polską strategię wodorową