Szpieg w ministerstwie energii wabił dziennikarzy na Facebooku

26 marca 2018, 10:52 Alert

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o działalność szpiegowską na rzecz Rosji – podały „Wiadomości” TVP.

Cel: informacja i dziennikarze

Zatrzymany Marek W. miał utrzymywać kontakt z oficerami rosyjskiego wywiadu pracującymi pod przykryciem dyplomatycznym w ambasadzie w Warszawie. Był on zainteresowany cennymi informacjami, w posiadaniu których jest polskie Ministerstwo Energii.

Według informacji BiznesAlert.pl operacja ma związek ze skoordynowaną akcją części państw Unii Europejskiej i USA w odpowiedzi na próbę zabójstwa obywatela Wielkiej Brytanii, o które została oskarżona Rosja. Rząd ma niebawem przedstawić więcej informacji na ten temat.

Sekretarz Kolegium do spraw Służb Specjalnych Maciej Wąsik poinformował, że zatrzymany urzędnik „przekazywał informacje służbom rosyjskim na temat polityki polskiego rządu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2”.

Według informacji BiznesAlert.pl zatrzymany urzędnik to Marek W. z ministerstwa energii. Był aktywnym komentatorem forów internetowych. Stworzył między innymi forum na Facebooku o nazwie Energy Insight, w którym toczyły się dyskusje na temat polityki energetycznej Polski. Zaproszono do nich wielu dziennikarzy zajmujących się tą tematyką, w tym redaktora naczelnego BiznesAlert.pl.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ujawnia

W komunikacie ABW czytamy, że w dniu 23 marca 2018 roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Marka W., urzędnika zatrudnionego w jednym z resortów gospodarczych. Zatrzymany jest podejrzany o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Mężczyzna usłyszał zarzuty popełnienia przestępstwa opisanego w artykule 130 kodeksu karnego, tj. zarzuty dotyczące działalności szpiegowskiej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. 24 marca sąd przychylił się do wniosku prokuratury o zastosowanie 3-miesięcznego aresztu wobec zatrzymanego mężczyzny.

Z materiałów ABW wynika, że Marek W. utrzymywał kontakty z oficerami służb specjalnych Federacji Rosyjskiej i przekazywał im informacje na temat istotnych z punktu widzenia interesów Rzeczypospolitej Polskiej inwestycji – informuje polski kontrwywiad cywilny. – Marek W., urzędnik jednego z resortów gospodarczych, w ramach swoich zawodowych obowiązków zajmował się strategicznymi dla infrastruktury energetycznej Polski projektami oraz pozyskiwaniem środków unijnych na potrzeby programu dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji.

Z materiałów ABW wynika, że Marek W. przekazywał funkcjonariuszom rosyjskich służb specjalnych informacje dotyczące planowanych działań rządu Rzeczypospolitej Polskiej wobec budowy gazociągu Nord Stream 2 – czytamy w komunikacie ABW.

Areszt na trzy miesiące

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP, że do zatrzymania doszło w piątek. W sobotę na wniosek prokuratora sąd aresztował W. na trzy miesiące.

Żaryn poinformował PAP, że z materiałów ABW wynika, iż W. przekazywał funkcjonariuszom rosyjskich służb specjalnych informacje dotyczące planowanych działań polskiego rządu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. „W. utrzymywał kontakty z oficerami służb specjalnych Federacji Rosyjskiej i przekazywał im informacje na temat istotnych z punktu widzenia interesów Rzeczypospolitej Polskiej inwestycji” – powiedział PAP Żaryn.

Wyjaśnił, że Marek W. jako urzędnik jednego z resortów gospodarczych w ramach swoich zawodowych obowiązków zajmował się strategicznymi dla infrastruktury energetycznej Polski projektami oraz pozyskiwaniem środków unijnych na potrzeby programu dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji.

Żaryn nie sprecyzował, w którym ministerstwie pracował Marek W. Rynek gazu jest w kompetencjach Ministerstwa Energii, które nie komentuje informacji w sprawie zatrzymania Marka W.
Również prokuratura w żaden sposób nie informuje i nie komentuje działań wobec Marka W., zatrzymanego przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji, ze względu na niejawny charakter postępowania – powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Prok. Bialik nie chciała poinformować, która jednostka prokuratury zajmuje się tą sprawą. PAP ustaliła, że nie są to: prokuratury okręgowa i rejonowa w Warszawie. Według nieoficjalnych informacji śledztwo nadzoruje mazowiecki zamiejscowy wydział departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Szef sejmowej komisja ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS) zapowiedział, że wniesie o przedstawienie posłom informacji na temat sprawy i działań zatrzymanego pod zarzutem szpiegostwa przez ABW urzędnika. Powiedział PAP, że prawdopodobnie podczas kolejnego posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 11-12 kwietnia komisja będzie chciała zająć się tą sprawą

AKTUALIZACJA – 26.03.2018, godz. 12.10 – informacje z rządu i kolegium ds. służb specjalnych, a także o Marku W.

godz. 13.10 – komunikat ABW

godz. 17.26 – dodano wypowiedź Stanisława Żaryna i Ewy Bialik