Szpieg Rosji na gazoporcie. Proces za tydzień

13 września 2016, 07:46 Alert
gazoport lng gaz
Gazoport w Świnoujściu, fot. Polskie LNG

Jak donosi agencja TASS, prawnik Stanisław Sz. oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji stanie do rozprawy 21 września.

– Procedury prawne są w toku. Sąd uznał, że proces powinien odbyć się za zamkniętymi drzwiami – poinformowały rosyjską agencję służby prasowe Sądu Rejonowego w Warszawie.

TASS przypomina, że w maju prokuratura zarzuciła Stanisławowi Sz., który pracował jako prawnik dla Polskiego LNG, czyli firmy odpowiedzialnej za budowę terminala na gaz skroplony w Świnoujściu, szpiegostwo na rzecz Rosji. Grozi mu 15 lat więzienia.

5 września odbyło się oficjalne odczytanie zarzutów. Proces odbędzie się za zamkniętymi drzwiami w celu ochrony interesów państwa i ze względu na wykorzystanie materiałów niejawnych w jego trakcie.

Radio Zet podawało, że Stanisław Sz. Został oskarżony o współpracę z rosyjskim wywiadem wojskowym GRUI. W październiku 2014 zatrzymała go Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Razem z Sz. został zatrzymany Zbigniew J., pułkownik Wojska Polskiego, pod zarzutem szpiegowania na rzecz Rosji. Odpowiadał za kadry w ministerstwie obrony narodowej. Polska telewizja podała, że przekazywał informacje o nadużyciach żołnierzy RP służbom rosyjskim, co pozwalało na skuteczniejszy werbunek oficerom GRU.

TASS/Wojciech Jakóbik