Sąd w Szwecji cofnął zakaz udziału Chińczyków w budowie tamtejszej sieci 5G

10 listopada 2020, 08:15 Alert

Szwedzki Sąd Administracyjny uchylił w poniedziałek ustanowiony przez szwedzkie władze zakaz wykorzystywania sprzętu chińskich koncernów Huawei i ZTE przy budowie sieci 5G. Na 10 listopada planowana była aukcja częstotliwości przeznaczona pod budowę sieci w Szwecji.

Maszt sieci 5G. Fot. Wikimedia Commons
Maszt sieci 5G. Fot. Wikimedia Commons

Uchylony zakaz na Chińczyków

W decyzji Sąd Administracyjny w Sztokholmie stwierdza, że oddział Huawei w Szwecji ma prawo odwołać się od decyzji szwedzkiego Urzędu ds. poczty i telekomunikacji (PTS). – Oznacza to, że warunki dotyczące m.in. stosowania produktów Huawei nie obowiązują w trakcie dalszego rozpatrywania sprawy – stwierdził sąd.

We wtorek miała odbyć się aukcja na dwie częstotliwości, do której zgłosiły się koncerny Hi3G Access (Tre), Net4Mobility (Tele2 oraz Telenor), Telia Sverige oraz Teracom. W poniedziałek wieczorem PTS poinformował o jej wstrzymaniu. -Analizujemy decyzję sądu i wznowimy aukcję tak szybko, jak to będzie możliwe – napisano w komunikacie.

Pod koniec października na podstawie obowiązującej od początku roku ustawy, a także opinii szwedzkich służb specjalnych SAPO i wojska z powodu bezpieczeństwa PTS podjął decyzję o zakazie wykorzystywania sprzętu koncernów Huawei i ZTE przy budowie sieci 5G.

Na mocy postanowienia PTS do 2025 roku ma zostać również wycofany używany w Szwecji sprzęt produkcji Huawei i ZTE, który został już wykorzystany do budowy infrastruktury 5G.

W odwołaniu do Sądu Administracyjnego szwedzki oddział Huawei napisał, że „wykluczenie produktów tej firmy zostało podjęte na fałszywych przesłankach”. „W rzeczywistości chodzi o ograniczenie konkurencji w rozwoju sieci 5G w Szwecji” – wskazał Huawei, powołując się na prawo obowiązujące w UE.

Ambasador Chin w Sztokholmie Gui Congyou mówił na początku listopada w rozmowie z agencją TT, że wykluczenie chińskich koncernów będzie wiązało się z konsekwencjami wobec szwedzkiego koncernu telekomunikacyjnego Ericsson, który jest obecny w Chinach.

Polska Agencja Prasowa/Mariusz Marszałkowski

Gullgren: 5G stwarza wielkie możliwości dla naszych państw i firm (ROZMOWA)