Szwedzi chcą zatrudniać weteranów przy offshore

14 lipca 2020, 10:15 Alert
energetyka wiatrak oze morskie farmy wiatrowe offshore

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall chce zaangażować weteranów wojskowych w rozwój morskich farm wiatrowych. Firma przekonuje, że były personel wojskowy jest kluczem do rozwoju sektora offshore.

Wiedza i etyka

Szwedzka firma przekonuje, że umiejętności, wiedza oraz cechy osobiste pracowników służby wojskowej są odpowiednie do rozwoju kariery w energetyce. Sektor offshore rozrasta się, więc zapotrzebowanie na pracowników z wysokim kwalifikacjami również będzie rosło. Brytyjski oddział Vattenfall chce zatrudniać wojskowych z Wielkiej Brytanii. Porozumienie przemysłowe tzw. Sector Deal także zakłada rozwój kadr oraz zatrudnionych osób z 16 tysięcy do 27 tysięcy do 2030 roku. Vattenfall ściśle współpracuje z ministerstwem obrony oraz podległymi mu jednostkami kadr i informuje byłych pracowników wojskowych o możliwości zatrudnienia w sektorze energetyki.

– Wspieramy byłych wojskowych, przenosząc ich wiedzę i podejście do szybko rozwijającej się branży. Są to także ogromne pozytywy dla naszej firmy. Jako weteran widzę korzyści, które byli pracownicy wojskowi wnoszą do naszej branży, od możliwości technicznych i organizacyjnych, po determinacje i etykę pracy –  tłumaczy Colin Brown, menadżer Vattenfall ds. rozwoju biznesu. Podkreślił, że mając na uwadze cele rozwoju gospodarki niskoemisyjne jest oczywiste, że branża będzie miała do czynienia z luką kadrową.

Już dziś firmy z łańcucha dostaw energetyki wiatrowej wykorzystują potencjał kadr wojskowych. W koncernie Worley, dostarczającym technologie offshore, pracują byłe kadry wojskowe, które stanowią już 15 procent zatrudnionych. Były inżynier okrętów podwodnych Christopher Scott pracuje teraz dla Vattenfall i nadzoruje harmonogram konserwacji farmy wiatrowej Thanet Thanet w hrabstwie Kent.

Vattenfall zorganizował także kampanię społeczną „Think Offshore Wind”, która namawiała byłą kadrę wojskową do kontynuowania swojej kariery w sektorze energetyki wiatrowej. Podczas Narodowego Dnia Sił Zbrojnych (27 czerwca) odbyła się seria seminariów dla kadry wojskowej, poświęconych offshore.

Vattenfall/Patrycja Rapacka

Vattenfall wybuduje największą farmę wiatrową w Wielkiej Brytanii