Vattenfall wybuduje największą farmę wiatrową w Wielkiej Brytanii

28 kwietnia 2020, 13:15 Alert

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall, we współpracy z funduszem Greencoat UK Wind, wybuduje największą w Wielkiej Brytanii farmę wiatrową na lądzie.

Ograniczenie emisji CO2

Elektrownia wiatrowa South Kyle będzie posiadała 240 MW zainstalowanej mocy, zasili 170 tysięcy domów oraz pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla na poziomie 300 tysięcy ton w skali roku. W ramach projektu zostanie zainstalowanych 50 turbin Nordex N133 – 4,8 MW.

Farmą przez co najmniej dziesięć lat będzie zarządzał Vattenfall w imieniu Greencoat UK Wind. Jest to fundusz infrastruktury odnawialnej, który zainwestował w 36 działających farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii o mocy wytwórczej netto 998 MW. Energię z farmy South Kyle będzie nabywał sam szwedzki koncern przez 15 lat.

Vattenfall przetestuje współpracę OZE z magazynami energii w nowej elektrowni hybrydowej

– Planowana budowa farmy wiatrowej pokazuje nasze zaangażowanie w Wielkiej Brytanii oraz jej transformacji w kierunku neutralności klimatycznej. Projekt pokazuje przede wszystkim działania naszej firmy na rzecz życia bez kopalin – powiedział Magnus Gall, szef Vattenfalla. Z kolei wiceprezes i dyrektor ds. energetyki wiatrowej Gunnas Groebler podkreślił, że South Kyle przyczyni się przede wszystkim do zwiększenia produkcji OZE w Szkocji.

Budowa farmy będzie dostosowana do bieżących wytycznych Wielkiej Brytanii odnośnie pandemii – na razie dokładna data rozpoczęcia prac oraz ich harmonogram nie zostały wskazane.

Vattenfall/Patrycja Rapacka

Enea przyłączyła pięć razy więcej instalacji OZE niż w pierwszym kwartale 2019 roku