Szwedzi przypilnują by nikt nie podsłuchiwał polskiej energetyki

12 czerwca 2023, 16:15 Bezpieczeństwo

PGE Dystrybucja podpisała umowę z szwedzkim Ericssonem na dostawę i wdrożenie komponentów niezbędnych do rozbudowy łączności specjalnej potrzebnej do bezpiecznego zarządzania infrastrukturą energetyczną.

– Pasmo częstotliwości 450 MHz dedykowane dla energetyki, zgodnie z zapisami ogólnopolskiej rezerwacji udzielonej spółce PGE Systemy, jest przeznaczone na potrzeby realizacji zadań z zakresu łączności głosowej i transmisji danych do zarządzania sieciami przesyłu lub dystrybucji paliw gazowych, płynnych lub energii elektrycznej na terytorium Polski – tłumaczy Polska Grupa Energetyczna. – Głównym celem jest zapewnienie tym sieciom bezpieczeństwa, ciągłości działania, usuwania awarii lub monitoringu zdarzeń powodujących zagrożenia dla dostaw energii lub jej nośników, lub zapewnienia odbiorcom ciągłości dostaw energii lub jej nośników. W PGE Dystrybucja, na bazie sieci LTE450, będą w szczególności realizowane usługi w ramach nowoczesnej łączności dyspozytorskiej, transmisji danych na potrzeby zarządzania infrastrukturą energetyczną, komunikacji z licznikami inteligentnymi, zarządzania majątkiem technicznym, czy obsługi terminali do zarządzania pracą elektromonterów w terenie.

– Działania związane z zapewnieniem odpowiedniego poziomu niezawodności i jakości dostaw energii zmierzają w kierunku coraz szerszej cyfryzacji i automatyzacji procesów. Budowana wielousługowa sieć LTE450 – poprzez zapewnienie nowoczesnych dedykowanych kanałów komunikacji – umożliwi zwiększenie bezpieczeństwa, sprawności i efektywności pracy systemu energetycznego na obszarze działania PGE Dystrybucja – czytamy dalej.

Umowa PGE Dystrybucja i Eroccsona zakłada dostarczenie i wdrożenie komponentów radiowych RAN (Radio Access Network) w nowej sieci LTE450. Chodzi o urządzenia nadawczo-odbiorcze oraz anteny do kontaktu w tym paśmie, które jest dedykowane energetyce. Podstawowe usługi tego typu mają zostać wdrożone w latach 2024-25. Umowa zakłada realizację i utrzymanie infrastruktury do 2033 roku.

Ciąg dalszy nastąpi. – Równolegle do zakończonych przez PGE kluczowych przetargów dla komponentów centralnych CORE oraz komponentów radiowych RAN, w Programie LTE450 trwają zaawansowane prace zmierzające do rozstrzygnięcia przetargów publicznych PZP i wyboru wykonawców dla pozostałych składników sieci LTE450 – w tym gównie dotyczące: zakupu i wdrożenia dedykowanych systemów zasilania z podtrzymaniem awaryjnym, zakupu i wdrożenia urządzeń teletransmisyjnych, czy też najmu powierzchni na obcych wieżach antenowych w celu uzupełnienia siatki obiektów własnych PGE. Ruszają również prace modernizacyjne własnych wież telekomunikacyjnych PGE, jako kolejny krok po wykonanych już wcześniej kompleksowych inwentaryzacjach i ekspertyzach technicznych obiektów – czytamy w depeszy.

Bezpieczna łączność w energetyce może mieć szczególne znaczenie po serii incydentów, które nastąpiły po sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2 z 2022 roku. Różne elementy infrastruktury krytycznej, w tym energetycznej, doświadczyły zakłóceń pracy z niewyjaśnionych przyczyn.

Polska Grupa Energetyczna / Wojciech Jakóbik

Stępiński: Rewolucja łączności w energetyce