Szybka ścieżka i dofinansowanie nowych gazoportów na stole w Brukseli. Polska może skorzystać

4 kwietnia 2022, 10:30 Alert

Komisja Europejska zamierza ograniczyć dostawy gazu z Rosji o dwie-trzecie, aby nie było niedoborów gazu, ale w grę wchodzi także ograniczenie zużycia. Będzie także możliwe dofinansowanie unijne nowych gazoportów, być może w Polsce.

Magazyn gazu w Kosakowie. Fot. PGNIG
Magazyn gazu w Kosakowie. Fot. PGNIG

– Musimy rozwiązać problem dodatkowych łączników i terminali w Europie, a także jak rozprowadzić ten gaz. Bilans się nie zamyka – przyznał gość konferencji. – Gdyby nam Rosja zakręciła kurki, to bilans by nam się do końca nie zamknął. Nie brakowałoby nam 100, kilkudziesięciu mld m sześc., ale powiedzmy trzydzieści. Musielibyśmy wybierać komu mielibyśmy dostarczyć. To nie oznaczałoby strat w firmach nawozowych, bo to byłoby niebezpieczne dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju. To się nie odbędzie bez kosztów. Może być drożej i może nam trochę zabraknąć – powiedział Jerzy Buzek.

– Zdecydowanie będzie unijne dofinansowanie terminali LNG oraz łączników. Mamy program TEN-E. Będziemy je modyfikować. Usunęliśmy wiele połączeń gazowych na rzecz elektroenergetycznych. Będziemy je modyfikować. Dwa interkonektor Francja-Hiszpania i Grecja-Bułgaria to temat numer jeden – zdradził Jerzy Buzek. – Do tego dwa, trzy terminale LNG będą miały zmianę norm środowiska i ułatwione licencjonowanie w kilka miesięcy a nie lat – dodał.

– Cztery magazyny są własnością Rosji. Chcemy rozstrzygnąć sprawę własności. Krytyczna infrastruktura Unii Europejskiej nie może należeć do państw trzecich, które nie przestrzegają naszego prawa – zdradził Jerzy Buzek. – Komisja Europejska chce zapełnienia 80 procent magazynów w tym roku, my chcemy 90 procent.

– W tym roku na pewno odetniemy 2/3 rosyjskiego gazu – zapewnił Jerzy Buzek w odniesieniu do planu REPowerEU przedstawionego przez Komisję Europejską. – To będzie działanie na zasadzie sankcji. Komisja Europejska przerwie dostawy gazu z Rosji – powiedział.

Trwają negocjacje nowego pakietu gazowo-wodorowego, którym przewodzi Jerzy Buzek. Są to rozwiązania mające utrzymać bezpieczeństwo dostaw gazu do Europy wobec inwazji Rosji na Ukrainę. – To będzie dopracowanie rozporządzenia SOS – podsumował premier Buzek. W ciągu tygodni ma być dopracowane stanowisko Parlamentu Europejskiego w tej sprawie w odpowiedzi na propozycje Komisji.

Wojciech Jakóbik