W czasie konferencji prasowej w trakcie XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy Beata Szydło w odpowiedzi na pytania reportera BiznesAlert.pl zauważyła, że niedawno podpisana umowa w sprawie projektu Nord Stream II jest bardzo niekorzystna, ponieważ kompletnie pomija interesy Polski i innych państw regionu Europy Środkowo – Wschodniej. Brak równych szans w relacjach międzynarodowych kłóci się z koncepcją europejskiej jedności i partnerstwa – podsumowała.
– To dobrze, że dziś lider największej polskiej partii opozycyjnej zabiera głos w sprawie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i pomijania polskich interesów – komentuje Wojciech Jakóbik – redaktor naczelny BiznesAlert.pl. – Projekt Nord Stream 2 jest jednoznacznie szkodliwy dla Polski i innych tradycyjnych krajów tranzytowych, dlatego powinna panować ponadpartyjna zgoda na ten temat. Rząd, prezydent i opozycja powinny razem zabiegać o zablokowanie lub chociaż spowolnienie projektu. Wojna na Ukrainie się nie skończyła, dlatego Rosja nie powinna być traktowana w specjalny sposób przez Niemcy i innych partnerów Gazpromu przy Nord Stream.
– Wczoraj Andrzej Duda, dziś Beata Szydło zabierają głos na temat tej kontrowersyjnej inwestycji. W kwestii przyjmowania emigrantów EU wymaga jedności, podczas, gdy brakuje takiej postawy w kluczowej kwestii dla bezpieczeństwa energetycznego całej Europy – podsumowuje Paweł Purski, ekspert ds. energetyki, konsultant Grayling Poland.
Podpisania niedawno umowa projektu Nord Stream 2 zakłada podwojenie przepustowości gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie z 55 do 110 mld m3 rocznie, dzięki budowie dwóch nowych nitek. Gazprom podpisał porozumienie akcjonariuszy w sprawie projektu razem z europejskimi Shellem, OMV, E.on-em i BASF/Wintershallem.
Drugą kwestią, o której mówiła Beata Szydło było przesunięcie infrastruktury NATO na wschód. – To właśnie wschodnia flanka Sojuszu Północnoatlantyckiego wydaje się w dzisiejszych czasach gwarantem bezpieczeństwa w sensie militarnym w kontekście całego regionu – zaznaczyła Beata Szydło. Potwierdziła, że Prezydent RP może liczyć na współpracę polityków Prawa i Sprawiedliwości w tej kwestii.
W czasie wczorajszej Sesji Inauguracyjnej XXV Forum Ekonomicznego Andrzej Duda zauważył, że NATO sprawdziło się jako ogólnoświatowy alians państw, który pomógł zachować globalny pokój przed długi czas, nawet w chwilach największej próby – podkreślał prezydent. Dlatego wraz z rozwojem struktury sojuszu i dołączaniem do niego nowych państw jego twarda infrastruktura powinna być przesuwana na nowe terytoria – mówił.