AlertWszystko

Tania ropa obniża koszty Korytarza Południowego

Gazociągi Korytarza Południowego, BP

(Natural Gas Europe/Wojciech Jakóbik)

Chociaż niskie ceny ropy ograniczają zyski firm naftowych, to jednocześnie obniżają koszty kluczowej inwestycji z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Europy. Azerbejdżan informuje, że koszty budowy połączeń Południowego Korytarza Gazowego spadną o około 5 mld dolarów, czyli jedną dziewiątą szacowanej wartości przedsięwzięcia.

Korytarz Południowy zakłada budowę sieci połączeń gazowych między złożami Szach Deniz w Azerbejdżanie, a rynkiem europejskim. Połączone gazociągi: Południowokaukaski (SCP – już funkcjonuje), Transanatolijski (TANAP – w budowie) i Transadriatycki (TAP – w budowie), mają zapewnić do końca dekady dostawy do 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie. W przyszłości rozważane jest podwojenie przepustowości dostaw tym szlakiem i sięgnięcie po rezerwy Turkmenistanu, krajów śródziemnomorskich, bliskowschodnich i Azji Centralnej. Będzie to coraz atrakcyjniejsza alternatywa dla dostaw gazu z Rosji. Z tego powodu projekt wspierają Komisja Europejska i Stany Zjednoczone.

– Spadek światowych cen gazu doprowadził do obniżenia ceny Korytarza Południowego o około 5 mld dolarów – poinformował na międzynarodowej konferencji energetycznej w Baku minister energetyki Azerbejdżanu Natig Alijew. Tania ropa obniżyła ceny usług i materiałów potrzebnych do realizacji projektu.

– Dla przykładu TANAP jest obecnie szacowany na 9,3 mld dolarów, a wcześniej było to 11 mld. TAP wyceniamy na 6 mld a rozwój wydobycia na złożu Szach Deniz 2 na 23,8 mld dolarów z uwzględnieniem obniżki kosztów o 4 mld dolarów. To jednak może się zmienić wraz z wahaniami cen ropy – podkreślił Alijew. Przedstawiciele brytyjskiego BP zaangażowanego w wydobycie na Szach Deniz 2 uspokoili, że jest zbyt wcześnie aby podać konkretną sumę oszczędności związaną z obniżką cen ropy.

Podał, że rozwój wydobycia na azerskich złożach jest zaawansowany w 71 procentach, budowa TANAP w 55 procentach, a TAP – w 10 procentach.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X