EnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Tarnawski: Bitwa o backloading jeszcze nie jest przegrana

– Jako jedne z przyczyn stosunkowo niskich cen energii w Polsce można wskazać dwa czynniki ściśle ze sobą powiązane. Pierwszy z nich to fakt, że ponad 90 proc. energii produkowanej jest z węgla, drugi to utrzymywanie się niskich cen praw do emisji CO2 – pisze w „Rzeczpospolitej” ekspert Instytutu Kościuszki Marcin Tarnawski.

Tarnawski ocenia, że niedawne poparcie przez Parlament Europejski backloadingu to zła wiadomość nie tylko w kontekście unijnego postulatu obniżki cen energii elektrycznej, lecz głównie jako cios dla polskiej energetyki, opartej na węglu. Ministerstwo Środowiska szacuje, że dla naszej gospodarki oznacza to utratę 1 mld euro przychodów do budżetu w latach 2013-2020.

– Warto jednak przede wszystkim pamiętać, że ostateczne losy backloadingu ważyć się będą najwcześniej w grudniu w Radzie Unii Europejskiej. I o tym, że sprawa nie jest jeszcze definitywnie przegrana i możliwe jest zebranie mniejszości blokującej – przypomina analityk.

Tarnawski pisze, że plan wyprowadzenia Europy z kryzysu gospodarczego ma jeden słaby punkt, a mianowicie wysokie ceny energii. Zmniejszają one konkurencyjność europejskich produktów.

– Ambitne plany reindustrializacji mogą nie udać się właśnie z powodu wysokich cen energii, które negatywnie wpłyną na ceny produkowanych towarów, a ta z pewnością odbije się na ich konkurencyjności – zwraca uwagę Marcin Tarnawski.


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X