RAPORT: Taryfy gazu, rachunki za prąd i rabaty na paliwo. Co na to portfel Polaka?

29 czerwca 2024, 07:35 Energetyka

Nowa taryfa PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu, wyższe rachunki za prąd i tańsze paliwo od Orlenu. Ceny energii to temat, który w ostatnich dniach mocniej zainteresował Polaków i ich portfele. O ile w drugiej połowie roku podrożeją gaz i energia elektryczna? Ile zapłacimy za wakacyjne paliwo na stacjach Orlenu?

Gaz

27 czerwca 2024 roku prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców uprawnionych. Od pierwszego lipca cena gazu wysokometanowego wyniesie 239 zł/MWh.

– Przeprowadzone przez regulatora postępowanie taryfowe wynika z zapisów Ustawy o bonie energetycznym, zgodnie z którą dotychczasowa taryfa spółki PGNiG OD przestaje obowiązywać 30 czerwca 2024 roku. Co istotne, w związku z obowiązującym w pierwszej połowie 2024 roku zamrożeniem przez ustawodawcę cen gazu, zatwierdzona przez prezesa URE w grudniu 2023 roku i zmieniona w lutym 2024 roku taryfa PGNiG OD na 2024 rok, nie przekładała się na wysokość dotychczasowych rachunków za gaz dla odbiorców indywidualnych i innych użytkowników uprawnionych – czytamy w komunikacie URE.

– Od lipca 2024 roku wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych. Sytuacja na rynkach surowców wyraźnie się stabilizuje, co z kolei przekłada się spadek cen gazu w obrocie hurtowym. […] Nie ma zatem uzasadnienia dla dalszego utrzymywania zamrożonych, nierynkowych stawek cen za sprzedaż i dystrybucję paliwa gazowego – podkreśla Rafał Gawin, prezes URE.

Energia elektryczna

Tego samego dnia pojawiła się informacja, że Polacy będą musieli głębiej sięgnąć do portfeli przy okazji płatności za prąd. Od pierwszego lipca do 31 grudnia 2024 roku rachunek za prąd dla gospodarstw domowych, które rocznie zużywają do 2 MWh, wzrośnie o 27,5 zł netto miesięcznie. Do końca czerwca 2024 roku obowiązuje zamrożona cena energii na poziomie 412 zł/MWh, ale od lipca wzrośnie ona do 500 zł/MWh – czytamy w komunikacie Urzędu Regulacji Energetyki.

Miesięczny wzrost rachunku netto wyniesie więc 27,5 zł, a to brutto daje 33,8 zł. Dla większości gospodarstw domowych (grupa taryfowa G11), które zużywają średnio 1,8 MWh rocznie, miesięczny wzrost rachunku nie przekroczy 30 zł brutto.

Wprowadzony zostanie również jednorazowy bon energetyczny dla gospodarstw domowych o niższych dochodach, obejmujący około 3,5 mln gospodarstw. Progi dochodowe wynoszą 2500 zł dla gospodarstw jednoosobowych i 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych. Wysokość bonu zależy od liczby osób w gospodarstwie, wynosząc od 300 zł do 600 zł, a dla gospodarstw wykorzystujących prąd do ogrzewania – od 600 zł do 1200 zł.

Wakacje i tańsze paliwo na Orlenie

W wakacje paliwa Efecta na stacjach Orlen będą tańsze o 35 groszy za litr, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – o 45 groszy za litr. Dzięki wakacyjnej promocji, nowi i obecni użytkownicy aplikacji Orlen Vitay będą mogli obniżyć koszty letnich wyjazdów. Promocja obowiązuje od 28 czerwca do 1 września 2024 roku, w każdy weekend, umożliwiając zakup do 400 litrów benzyny lub oleju napędowego po obniżonej cenie.

Promocja paliw Efecta zaczyna się 28 czerwca i obowiązuje w piątki, soboty i niedziele aż do 1 września. Każdy użytkownik aplikacji Orlen Vitay może skorzystać z rabatu do ośmiu razy, z limitem 50 litrów na jedno tankowanie. Po przekroczeniu tego limitu, reszta paliwa będzie naliczana po regularnej cenie.

Aby skorzystać z promocji, należy być zarejestrowanym użytkownikiem programu Vitay w aplikacji Orlen Vitay. Nowi klienci mogą dołączyć do promocji po rejestracji w aplikacji. Użytkownicy z Kartą Dużej Rodziny otrzymają dodatkowy rabat, łącznie oszczędzając 45 groszy na litrze. Płatność za paliwo z rabatem można dokonać gotówką, blikiem lub kartą płatniczą, z możliwością otrzymania paragonu lub faktury. Promocja nie łączy się z innymi rabatami, takimi jak Biznestank czy Orlen w Portfelu.

Prognozy i korekty

26 czerwca minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska poinformowała, że spółki energetyczne, które wystawiły rachunki oparte na prognozach nieuwzględniających ustawowych regulacji, mają je skorygować.

– Jest wiele przekłamań wokół tego tematu i ludzie spodziewają się nawet 100-procentowych podwyżek. Nieprawda. Maksymalna podwyżka jaką możemy otrzymać to, według naszych obliczeń, ok. 26 procent – zapewniła minister.

– Wiem, że spółki energetyczne rozsyłały teraz prognozy i w nich nie były uwzględnione nowe regulacje, bo prezydent bardzo późno podpisał ustawę – tłumaczyła. Siódmego czerwca 2024 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bonie energetycznym i zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego.

Dodała, że prognozy nie są rachunkami. – Jeżeli ktoś dostaje rachunki oparte o prognozę, musi dostać skorygowanie. Jeżeli go nie dostanie, może zwrócić się do spółki energetycznej, która dostarcza mu prąd, żeby ten rachunek został skorygowany – powiedziała Henning-Kloska.

– Klienci spółek energetycznych mogą bezpośrednio zwrócić się do spółek o skorygowanie rachunków, lub poczekać, aż spółki zrobią to same. Można również zapłacić zawyżony rachunek, a wówczas nadpłata zostanie uwzględniona przy opłacaniu następnego rachunku. Maksymalna cena za 1 mwh dla gospodarstwa domowego powinna wynosić maksymalnie 500 zł – tłumaczyła minister.

Co na to portfel Kowalskiego?

Podsumowując, od pierwszego lipca 2024 roku cena gazu wysokometanowego wyniesie 239 zł/MWh, a rachunek za prąd (zużycie do 2 MWh) wzrośnie o 27,5 zł netto miesięcznie. Wakacyjną ulgę poczują zaś klienci Orlenu, którzy weekendowo będą mogli kupić do 400 litrów benzyny lub oleju napędowego po obniżonej cenie.

Opracował Jędrzej Stachura

Czy obrona cywilna idzie w dobrym kierunku? Spięcie