TASS: 14-15 listopada dojdzie do kolejnej próby obrony Nord Stream 2 w Niemczech

8 listopada 2019, 16:00 Alert
Bundestag Government Buildings Reichstag Berlin
Bundestag. Fot. Max Pixels

14 lub 15 listopada w Bundestagu ma dojść do ponownego głosowania nad projektem ustawy wdrażającej znowelizowaną dyrektywę gazową w Niemczech.

Informację podała rosyjska agencja TASS powołując się na rozmowy z przedstawicielami komisji ds. gospodarki i energetyki niemieckiego parlamentu.

W środę poprawki do ustawy złożyli politycy CDU, CSU i SPD. Dzięki nim, przewidziane znowelizowaną dyrektywą gazową środki miałyby zastosowanie wyłącznie dla odcinka gazociągu Nord Stream 2 na wodach terytorialnych Niemiec, czyli 12 mil morskich. W pierwszym głosowaniu Bundestag nie przyjął wspomnianego projektu.

Głos w sprawie zabrała Komisja Europejska, która zapowiedziała, że będzie monitorować wdrożenie dyrektywy gazowej przez państwa członkowskie.

Zgodnie z nowelizacją dyrektywy gazowej zatwierdzoną w kwietniu, wszystkie podmorskie części gazociągów na terytorium UE będą podlegały zapisom prawa unijnego. W przypadku odcinka Nord Stream 2, którego trasa będzie przebiegała również poza wodami terytorialnymi Niemiec, warunki eksploatacji zostaną określone w drodze negocjacji między Niemcami a Rosją. Ich efekt ma być zatwierdzony przez Komisję Europejską, co budzi sprzeciw strony rosyjskiej.

TASS/Piotr Stępiński