W ramach kampanii Taurona „Pomyśl ciepło o sercu” mieszkańcom Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina oraz Czeladzi przyznano 400 pakietów specjalistycznych badań. Ponad 80 proc. pacjentów, którzy już odwiedzili specjalistów, otrzymało jasne wskazanie konieczności rozpoczęcia leczenia lub bardzo częstych badań profilaktycznych w przyszłości.
Rezultaty badań nie napawają optymizmem. Aż u 80 proc. przebadanych Zagłębiaków zanotowano zmiany miażdżycowe i za wysoki poziom cukru, a 67 proc. ma problemy z ciśnieniem. Do głównych problemów należą nadwaga lub otyłość stopnia pierwszego (w sumie ¾ badanych) oraz praca w stresie (70 proc.). Łącznie chętnych do skorzystania z badań kardiologicznych było aż 1 500 mieszkańców.
– Badania miały być drobnym ukłonem w kierunku mieszkańców w zamian za cierpliwość okazaną nam podczas przebudowy sieci ciepłowniczych na terenie Zagłębia. Okazało się, że były bardziej potrzebne, niż wydawało się na początku – mówi Anna Bedla, prezes TAURON Ciepło. – Cieszymy się, że chociaż w takim stopniu mogliśmy się przyczynić do zmniejszenia ryzyka chorób serca i układu krążenia. – dodaje.
Kampania prozdrowotna spółki ciepłowniczej TAURONA „Pomyśl Ciepło o sercu” rozpoczęła się z końcem lipca, wtedy na konferencji prasowej przebadały się władze czterech miast: Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina i Czeladzi, chcąc dać dobry przykład mieszkańcom. Partnerem merytorycznym akcji „Pomyśl ciepło o sercu” są Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (PAKS) – sieć wyspecjalizowanych ośrodków kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej i to właśnie w placówce w Dąbrowie Górniczej przeprowadzone zostały wszystkie badania.
– Fakt, że na badania zgłosiło się tak wielu mieszkańców Zagłębia, dowodzi jak ważne są tego typu akcje. Badania profilaktyczne pozwalają bowiem na wykrycie wielu schorzeń układu sercowo-naczyniowego i odpowiednio wczesne pokierowanie pacjentem w ten sposób, by choroba się nie rozwinęła w jego organizmie do stanu bezpośrednio zagrażającego życiu – mówi profesor Paweł Buszman, prezes zarządu i współzałożyciel Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. – Diagnostyka w połączeniu z regularnymi kontrolami u lekarza specjalisty, a w razie potrzeby dostępność do zabiegów w trybie planowym, zapewniają najbardziej skuteczną i efektywną opiekę nad pacjentem. Ważne jest więc, aby jak najszersza grupa Ślązaków, narażonych bardziej niż inne regiony w Polsce na schorzenia układu krążenia ze względu chociażby na wysokie zanieczyszczenie powietrza, mogła mieć dostęp do pełnej opieki kardiologicznej – dodaje.
Kampania prozdrowotna „Pomyśl Ciepło o sercu” rozpoczęła się z końcem lipca br. partnerem merytorycznym akcji są Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (PAKS) – sieć wyspecjalizowanych ośrodków kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej i to właśnie w placówce w Dąbrowie Górniczej przeprowadzone zostały wszystkie badania.
Źródło: CIRE.pl