AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Tauron pomoże Małopolsce pozyskać środki na transformację energetyczną

Porozumienie Taurona z samorządem małopolskim zakłada realizację projektów pilotażowych oraz prace przy przygotowaniu planu transformacji energetycznej w Małopolsce.

Tauron pomoże Małopolsce w odejściu od węgla

Współpraca samorządu małopolskiego z Tauronem będzie odbywać się w ramach unijnej Platformy Regionów Węglowych oraz realizacji projektu zintegrowanego LIFE EKOMAŁOPOLSKA – „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”.

– Aktualnie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji przewiduje dla Polski kwotę ponad 3,5 miliarda euro. Ważne jest, aby pozyskać dla Małopolski możliwie najwięcej środków z tej puli. Wierzę, że współpraca z Tauron Polska Energia mocno się temu przysłuży – powiedział Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Uczestnicy konferencji podkreślili, że Małopolska to ważny punkt na gospodarczej mapie Polski. Tauron dostarcza tam energię elektryczną i jest właścicielem Kopalni Janina i Brzeszcze oraz Elektrowni Siersza.

– Tauron jest fundamentem gospodarczym Małopolski Zachodniej. Region ten stoi przed licznymi wyzwaniami w najbliższych latach. Chcemy, aby województwo małopolskie stało się częścią naszej ekologicznej transformacji. Oba ekologiczne programy, których dotyczy dzisiejsze porozumienie wpisują się w Zielony Zwrot Tauron i służyć będą mieszkańcom województwa – mówi Wojciech Ignacok, prezes zarządu Tauron Polska Energia cytowany w jego komunikacie. Spółka przypomina, że Małopolska rozpoczęła w październiku 2019 roku realizację projektu START, w ramach którego eksperci unijnej Platformy Regionów Węglowych w Transformacji pomagają przy opracowaniu projektów pilotażowych łagodzących skutki społeczno–gospodarczej transformacji energetycznej w zachodniej części województwa.

Małopolski droga do transformacji

– Przekształcenie rynku energetycznego bez kosztów społecznych to jedno z największych wyzwań, przed jakimi stoi dziś Małopolska – mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz, pełnomocnik zarządu województwa małopolskiego ds. sprawiedliwej transformacji. – Potrzebne są nam większe ambicje środowiskowe, ale również większa dyspozycja środków, m.in. na nowoczesne inwestycje czy szkolenia zawodowe. Duże możliwości działania daje uczestnictwo Małopolski w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Ogromnej szansy do dobrego przygotowania się do procesu transformacji upatrujemy także we współpracy z Tauronem, największą firmą energetyczną naszego regionu – wyjaśnia Urynowicz.

Małopolska dołączyła w styczniu 2020 roku do Platformy Regionów Węglowych w Transformacji. Prowadzi jest również dialog z rządem RP i Komisją Europejską mając na celu pozyskanie jej wsparcia ze środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Został powołany interdyscyplinarny zespół do przygotowywania Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji przy urzędzie marszałkowskim województwa małopolskiego, a do współpracy zostało zaproszonych 37 instytucji ze świata nauki, biznesu, administracji oraz organizacji pozarządowych. Wśród nich ważną rolę może odegrać Tauron, którego przedstawiciele przekazali informacje nt. wstępnych planów transformacji jego spółek w Małopolsce do 2030 roku.

To jedno z sześciu polskich województw, które mogą ubiegać się o wsparcie z Funduszu. Aktualnie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji przewiduje dla Polski kwotę ponad 3,5 miliarda euro.

Tauron/Bartłomiej Sawicki

PKEE: Ambitna polityka klimatyczna wymaga zwiększenia finansowania transformacji


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X