Tauron: Oddanie bloku energetycznego w Jaworznie nastąpi w połowie lutego

31 stycznia 2020, 06:15 Alert
Budowa bloku 910 MW w Jaworznie | fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl
Budowa bloku 910 MW w Jaworznie | fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Blok o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno powinien zostać oddany do eksploatacji 15 lutego br. – podał w czwartek Tauron.

Nowy blok w Jaworznie gotowy w połowie lutego

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Jaworzno III to jedna z największych inwestycji w kraju i największe przedsięwzięcie realizowane obecnie przez grupę Tauron, warte ponad 6 mld zł.

Pierwotnie blok miał zostać uruchomiony do końca ub. roku, jednak w październiku Tauron poinformował o rozszerzeniu zakresu prac przy budowie, przesuwając termin oddania bloku do użytku na koniec stycznia 2020 r. Chodziło m.in. o dodatkową instalację redukcji emisję rtęci oraz przystosowanie bloku do szerszego asortymentu węgla.

W opublikowanej w czwartek aktualizacji informacji dotyczących inwestycji Tauron poinformował, że tego dnia otrzymał od spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) – która buduje blok w Jaworznie o mocy 910 MW – informację o zmianie terminu oddania inwestycji do eksploatacji. Teraz to połowa lutego br.

„Wykonawca Bloku, tj. Konsorcjum Rafako – Mostostal Warszawa poinformował NJGT, że Blok osiągnie gotowość do przejęcia do eksploatacji 4 lutego 2020 r. Biorąc pod uwagę otrzymaną od Konsorcjum informację, NJGT przeprowadziło wewnętrzną analizę wykonalności harmonogramu budowy Bloku. Uwzględniając dotychczasowy przebieg testów technicznych i ruchu próbnego Bloku, NJGT ocenia, że oddanie Bloku do eksploatacji powinno nastąpić do 15 lutego 2020 r.” – podał Tauron.

Grudniowy aneks do umowy

Nowe Jaworzno Grupa Tauron podpisało 19 grudnia z konsorcjum Rafako – Mostostal Warszawa aneks do umowy na budowę bloku. Główna część negocjacji w sprawie rozszerzenia zakresu prac przy budowie bloku energetycznego w Jaworznie zakończyła się w październiku. Ustalono wtedy, że cena netto określona w umowie zostanie zwiększona o 52,3 mln zł, do 4,54 mld zł, a przejęcie bloku do eksploatacji nastąpi do 31 stycznia 2020 r. Wcześniej zakładano zakończenie budowy w czwartym kwartale 2019 roku.

Uzgodniono m.in., że konsorcjum wykona dodatkowe zadania, w tym: przeprowadzi działania optymalizacyjne w kierunku rozszerzenia pola paliwowego celem uelastycznienia warunków pracy bloku oraz zagwarantowania spełnienia przyszłych wymagań środowiskowych, m.in. dostarczy dodatkową warstwę katalizatora i instalację dozowania addytywu do instalacji odsiarczania spalin w celu redukcji emisji rtęci.

Historia budowy 

W 2014 roku Tauron Wytwarzanie podpisał z konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa umowę na budowę boku w Elektrowni Jaworzno o wartości 4,4 mld zł netto. Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie i wykonanie w formule „pod klucz” bloku energetycznego o mocy 910 MWe brutto na parametry nadkrytyczne w należącej do grupy Tauron Elektrowni Jaworzno III. Rafako odpowiada za 99,99 proc. prac.

Nowy blok w Jaworznie ma być stabilnym źródłem energii, w którą zaopatrzy nawet 2,5 mln gospodarstw domowych. Będzie to jedna z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie. W porównaniu z istniejącymi blokami klasy 120 MW, sprawność nowego bloku będzie wyższa o 45 proc., a emisje dwutlenku siarki i tlenków azotu będą niższe o ponad 80 proc., zaś emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o około 31 proc.

Blok w Jaworznie rocznie wytworzy około 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej. Nie będzie wymagał składowania odpadów po spalaniu – popiołów, gipsu czy żużlu. Będą one wykorzystane m.in. w przemyśle cementowym i budowlanym. Przewidywany okres eksploatacji nowego bloku to co najmniej 30 lat.

Polska Agencja Prasowa/Tauron