Rosną kursy giełdowe koncernów energetycznych po doniesieniach o konsolidacji

21 lipca 2020, 12:00 Alert

Kurs Taurona kontynuuje mocne poniedziałkowe wzrosty i w pierwszych minutach wtorkowego handlu na GPW rośnie o ponad 8 procent, przy obrotach przekraczających 15 mln zł. W tym czasie kurs PGE rośnie o 5 procent, a Enei o 6 procent.

Doniesienia o konsolidacji

Jak oceniają analitycy, wzrosty rozpoczęły się po piątkowych nieoficjalnych doniesieniach o potencjalnym połączeniu PGE, Tauronu i Enei oraz wydzieleniu z ich bilansów aktywów węglowych. Jak dowiedziała się nieoficjalnie Polityka Insight, rząd chce połączyć PGE, Tauron i Eneę w jeden koncern. Powstanie też Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, która przejmie elektrownie na węgiel. Według informacji PI, NABE ma powstać jeszcze w tym roku, na bazie PGE GiEK.

Zdaniem analityka DM Trigon Michała Kozaka, Tauron, który wśród wymienionych ma najsłabszy segment wydobycia węgla, ale i bloki nie mieszczące się w „merit order” przez wysokie koszty, z pewnością by na tym skorzystał. Analityk spodziewa się, że gdyby proces ten przebiegał etapowo, elektrownie Taurona traktowane byłyby priorytetowo.

CIRE.pl

Polityka Insight: PGE będzie konsolidowała elektroenergetykę