Trwają testy nowego szybu w Kopalni Janina

11 maja 2021, 14:30 Alert

Tauron testuje transport materiałów tzw. wielką windą, która jest w stanie zmieścić 24 tony ładunku za jednym razem. Próby odbywają się na zaawansowanej w blisko 90 procentach budowie poziomu 800 metrów w ZG Janina.

Wieża szybowa ZG Janina / fot. Tauron

Wielka winda

Kopalnia w Libiążu produkuje między innymi paliwo o obniżonej zawartości chloru, które jest niezbędne dla nowego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie. Bliskość aktywów wytwórczych Grupy Tauron umożliwia utrzymywanie niskich kosztów transportu tego paliwa.

Tauron testuje „wielką windę”, która służy do transportu wszystkich materiałów niezbędnych do eksploatacji i utrzymania ruchu zakładu górniczego. Droga jazdy klatki wynosi ponad 790 metrów.

– Zakłady górnicze Taurona Wydobycie posiadają największe zasoby węgla energetycznego i węgla o najniższej zawartości chloru w Polsce. To atut w relacji z energetyką i wymogami nowoczesnych bloków wytwórczych, dlatego chcemy go efektywnie wykorzystać. Szeroki dostęp do nowych zasobów, dobrej jakości paliwa, umożliwi nam między innymi finalizowana budowa poziomu 800 metrów w ZG Janina. Ta inwestycja skutecznie zwiększy stopień automatyzacji produkcji kopalni, wpłynie na poprawę jej wydajności oraz zmniejszenie kosztów funkcjonowania zakładu. Jej zakończenie przewidujemy już w trzecim kwartale tego roku – powiedział Jacek Pytel, prezes Tauron Wydobycie.

Oszczędności to priorytet

Tauron podkreśla, żę uruchomienie transportu materiałów nowym wyciągiem szybowym znacznie przyspieszy prace transportowe na kopalni z uwagi na znaczące skrócenie drogi transportu materiałów oraz zmniejszenie ilości i rodzaju środków transportowych. Ponadto rozwiązanie to ogranicza pracochłonność procesów związanych z koniecznością demontażu oraz ponownego montażu urządzeń i konstrukcji w miejscu zabudowy, a także ogranicza koszty remontów urządzeń wydawanych w całości na powierzchnię – czytamy w komunikacie.

– Zaletą konstrukcji nowoczesnej klatki zjazdowej jest możliwość transportu urządzeń wielkogabarytowych bez konieczności ich demontażu, co istotnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa załogi i znacząco obniża koszty zbrojenia ścian wydobywczych. Maksymalna długość transportowanych elementów pionowo w klatce wynosi ponad 10 metrów – podkreśla Wojciech Kamiński, dyrektor techniczny Zakładu Górniczego Janina.

Maszyna wyciągowa posiada nowoczesny układ sterowania. Głównie wykorzystywanym trybem pracy jest tryb automatyczny, co poprawia bezpieczeństwo pracy oraz przyspiesza wykonywanie prac transportowych, obsługi jazdy ludzi i przeprowadzanych kontroli – podaje spółka.

Tauron/Jędrzej Stachura

Tauron kończy prace nad szybką windą w Kopalni Janina