Prezes Taurona Wydobycie: Nie ma planów zamykania kopalń

18 listopada 2019, 12:52 Alert
Kopalnia Sobieski
fot. Tauron

Na temat trudnej sytuacji należących do Tauron kopalniach węgla kamiennego z prezesem spółki Tauron Wydobycie Tomaszem Cudnym, rozmawia „Rzeczpospolita”.

Prezes Tauron Wydobycie uspokaja

Dziennika zwraca uwagę, że po trzech kwartałach segment wydobycia Taurona odnotował bardzo słabe wyniki. EBITDA była ujemna i wyniosła 262 mln zł, EBIT -676 mln zł, a przychody – 733 mln zł. Produkcja węgla handlowego spadła o 19 proc. do 2,94 mln ton.

Pytany przez „Rz” o przyczyny takiej sytuacji prezes Taurona Wydobycie wyjaśnia, że jest to efekt braku decyzji o restrukturyzacji oraz inwestycjach przed 2016 rokiem. Jak zaznacza, np. budowa szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski jest spóźniona o pięć lat. Jednocześnie podkreśla on, że obecnie Grupa Tauron mierzy się wyzwaniem jakim jest nadrobienie wieloletnich zaległości inwestycyjnych w krótkim czasie.

Prezes w rozmowie z „Rz” zapewnia, że realizacja zaplanowanych inwestycji pozwoli na rentowne wydobycie węgla. Podkreśla on przy tym, że mimo ciężkiej obecnie sytuacji w planach nie ma zamykania kopalni. – Grupa Tauron podjęła wysiłek, by górnicy w Libiążu, Brzeszczach i Jaworznie mieli pracę. Oczywiście poszukujemy inwestora dla Janiny, ale ważnym kryterium doboru kontrahenta jest zapewnienie stabilności płacy i pracy dla pracujących tam górników – mówi w rozmowie z dziennikiem prezes Taurona Wydobycie.

„Rzeczpospolita” zwróciła uwagę, że restrukturyzacja wymaga wsparcia ze strony społecznej, a w Tauronie Wydobycie doszło do konfliktu z jedną z organizacji związkowych. Związkowcy WZZ „Sierpień 80” w liście do Premiera alarmują, że kopalnie Tauron Wydobycie mogą stanąć przed perspektywą likwidacji i oczekują interwencji szefa rządu . Prezes odnosząc się do tego pisma stwierdził, że jego autorzy mijają się z prawdą i wprowadzają opinię publiczną w błąd. Jak podkreślił, inne działające w spółce związki „zdecydowanie sprzeciwiły się próbie narzucania tego typu narracji”.

Rzeczpospolita/CIRE.pl

Sopata: Węgiel daje bezpieczeństwo w energetyce i to się nie zmieni jeszcze przez wiele lat