Prezes Taurona Wydobycie: Nie ma planów zamykania kopalń

18 listopada 2019, 12:52 Alert

Na temat trudnej sytuacji należących do Tauron kopalniach węgla kamiennego z prezesem spółki Tauron Wydobycie Tomaszem Cudnym, rozmawia “Rzeczpospolita”.

fot. Tauron

Prezes Tauron Wydobycie uspokaja

Dziennika zwraca uwagę, że po trzech kwartałach segment wydobycia Taurona odnotował bardzo słabe wyniki. EBITDA była ujemna i wyniosła 262 mln zł, EBIT -676 mln zł, a przychody – 733 mln zł. Produkcja węgla handlowego spadła o 19 proc. do 2,94 mln ton.

Pytany przez “Rz” o przyczyny takiej sytuacji prezes Taurona Wydobycie wyjaśnia, że jest to efekt braku decyzji o restrukturyzacji oraz inwestycjach przed 2016 rokiem. Jak zaznacza, np. budowa szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski jest spóźniona o pięć lat. Jednocześnie podkreśla on, że obecnie Grupa Tauron mierzy się wyzwaniem jakim jest nadrobienie wieloletnich zaległości inwestycyjnych w krótkim czasie.

Prezes w rozmowie z “Rz” zapewnia, że realizacja zaplanowanych inwestycji pozwoli na rentowne wydobycie węgla. Podkreśla on przy tym, że mimo ciężkiej obecnie sytuacji w planach nie ma zamykania kopalni. – Grupa Tauron podjęła wysiłek, by górnicy w Libiążu, Brzeszczach i Jaworznie mieli pracę. Oczywiście poszukujemy inwestora dla Janiny, ale ważnym kryterium doboru kontrahenta jest zapewnienie stabilności płacy i pracy dla pracujących tam górników – mówi w rozmowie z dziennikiem prezes Taurona Wydobycie.

“Rzeczpospolita” zwróciła uwagę, że restrukturyzacja wymaga wsparcia ze strony społecznej, a w Tauronie Wydobycie doszło do konfliktu z jedną z organizacji związkowych. Związkowcy WZZ “Sierpień 80” w liście do Premiera alarmują, że kopalnie Tauron Wydobycie mogą stanąć przed perspektywą likwidacji i oczekują interwencji szefa rządu . Prezes odnosząc się do tego pisma stwierdził, że jego autorzy mijają się z prawdą i wprowadzają opinię publiczną w błąd. Jak podkreślił, inne działające w spółce związki “zdecydowanie sprzeciwiły się próbie narzucania tego typu narracji”.

Rzeczpospolita/CIRE.pl

Sopata: Węgiel daje bezpieczeństwo w energetyce i to się nie zmieni jeszcze przez wiele lat