EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Tobiszowski: Wkrótce spotkanie z potencjalnym inwestorem kopalni Krupiński

Kopalnia Krupiński / fot. Wikimedia Commons

W najbliższych tygodniach w Ministerstwie Energii dojdzie do spotkania z inwestorem, który wraz ze spółką pracowniczą zadeklarował zainteresowanie przejęciem likwidowanej kopalni Krupiński w Suszcu – poinformował w poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

“Ostatnio wpłynęła (do ministerstwa – PAP) informacja uzupełniająca o inwestorze; my tę informację próbujemy zweryfikować. Z tego, co rozmawialiśmy w minionym tygodniu w ministerstwie, pewnie dojdzie do spotkania i rozmów w najbliższym tygodniu czy dwóch, choć w sprawie terminu nie chciałbym być kurczowo trzymany za słowo” – powiedział dziennikarzom Tobiszowski, uczestniczący w Katowicach w posiedzeniu trójstronnego zespołu ds. bezpieczeństwa socjalnego górników.

O przejęcie likwidowanej kopalni Krupiński w Suszcu zabiega spółka pracownicza i współpracujący z nią potencjalny inwestor – brytyjska spółka Tamar Resources. Ogłosiła ona ostatnio wolę zakupu aktywów kopalni i wznowienia produkcji. Tamar zadeklarował zainwestowanie w Krupińskim 600 mln zł (z czego część to zwrot pomocy publicznej udzielonej przez państwo na likwidację kopalni) i utworzenie ponad 2 tys. miejsc pracy. Wcześniej związkowcy naciskali na Ministerstwo Energii, by podjęło rozmowy w tym zakresie. Tobiszowski zapewnił w poniedziałek, że do takich rozmów dojdzie w kolejnych tygodniach.

“Myślę, że w najbliższych tygodniach dojdzie do spotkania i jeśli inwestor jest rzeczywiście mocny finansowo, przekonany o tym, że chce wchodzić w inwestycję – proszę bardzo. Wiem, że pewne plany dotyczące złoża (węgla kop. Krupiński – PAP) ma też Jastrzębska Spółka Węglowa, mamy tam również plany jeśli chodzi o metan” – mówił wiceszef resortu energii, zapewniając, że w każdym scenariuszu Krupiński będzie w przyszłości podmiotem przyjaznym dla społeczności lokalnej, generującym miejsca pracy i wpływy podatkowe do budżetu.
Według Tobiszowskiego, właściwym podmiotem, z którym potencjalny inwestor mógłby nawiązać kontakt, jest nie Ministerstwo Energii, a Spółka Restrukturyzacji Kopalń, do której należy obecnie kopalnia Krupiński.

“Stawiam pytanie, po co (inwestorowi – PAP) rozmowy z ministerstwem w sytuacji, kiedy mamy powołany do tego podmiot, jak SRK, wiemy jakie procedury trzeba spełnić, i ma to być przedsięwzięcie biznesowe. Ale rozumiem, że jest to też kwestia jakiegoś nagłośnienia sprawy; stąd nie zamykamy się na przemyślenia dotyczące inwestycji, ale też analizujemy, na ile ta oferta jest głęboka i na ile uzasadniona finansowo” – powiedział wiceminister, przypominając, że w minionych latach były już deklaracje zagranicznych inwestycji w polskim górnictwie, które nie zostały zrealizowane.

Od wielu miesięcy związkowcy starają się o reaktywację nierentownej kopalni Krupiński, przekazanej w marcu ub. roku przez Jastrzębską Spółkę Węglową do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Według niedawnego komunikatu firmy Tamar, inwestor i związki zawodowe chcą “przekształcić Krupińskiego w producenta węgla koksowego”. Deklarują, że kopalnia może rozpocząć pracę w ciągu 12 miesięcy od przejęcia przez inwestora, by po trzech latach produkować 2,4 mln ton węgla rocznie.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X