Energetyka

Tchórzewski: Współpraca Wyszehradu z Bałtami wpłynie na kształt energetyki w Europie

Podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy 7 września 2016 r. minister Krzysztof Tchórzewski wziął udział w zorganizowanym przez ME w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej panelu pt. „Nowa architektura rynku energii elektrycznej”. W dyskusji uczestniczyli ministrowie energii Litwy, Słowacji, Czech i Węgier.

Przedstawicielami Państw Grupy Wyszehradzkiej i Państw Bałtyckich byli minister ds. energii Litwy Rokas Masiulis, minister stanu ds. energetycznych w Ministerstwie Rozwoju Narodowego Węgier András Aradszki, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Słowacji Vojtech Ferencz, minister przemysłu i handlu Czech Jan Mládek.

Ministrowie debatowali nad modelem rynku w regionie i całej UE w tym m.in. nad sposobami zapewnienia wystarczającego poziomu mocy wytwórczych, narzędzi wsparcia tych mocy, znaczenia generacji energii w państwie członkowskim i miejsca dla międzynarodowego handlu energią i usługami sieciowymi. Okazją do dyskusji są toczące się na forum Unii Europejskiej prace nad dalszą integracją rynku energii elektrycznej. KE przygotowuje pakiet propozycji dotyczących średnio- i długookresowego nowego modelu rynku oraz działań na rzecz bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.

Minister Tchórzewski w trakcie debaty podkreślił rolę regionalnej współpracy w obszarze energii oraz potrzebę wypracowywania wspólnych rozwiązań na forum UE. – W ramach unii dążymy do integracji systemów. W tym kontekście ważna jest rola połączeń transgranicznych – ocenił. – Liczę że V4 może włączyć się w toczące się w UE prace – dodał.

Szef resortu energii zaznaczył również, że Unia musi być platformą współpracy. – Debata nad kierunkami unijnej polityki musi uwzględniać specyfikę państw członkowskich – podkreślił.

Minister odniósł się także do kwestii wykorzystania odnawialnych źródeł energii w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego – Dążymy do integracji i uporządkowania rynku energii elektrycznej w kontekście udziału OZE – powiedział. – Chcemy promować klastry energetyczne. Chcemy aby OZE dawało pewność zasilania – podkreślił.

Źródło: Ministerstwo Energii


Powiązane artykuły

Wojciech Wrochna Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, zdjęcie: www.gov.pl

Rząd rozpoczyna konsultacje programu PPEJ

Ministerstwo Przemysłu ogłosiło rozpoczęcie konsultacji społecznych i eksperckich dotyczących zaktualizowanego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). W ramach tych prac rząd...
Ministra przemysłu Polski Marzena Czarnecka, zdjęcia: PAP/Michał Meissner

Polskie firmy z kontraktami od Westinghouse

Westinghouse ogłosił wybór pierwszych sześciu polskich firm, które będą dostarczać komponenty do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Co istotne, wybrane...
Elektrownia Bełchatów. Fot. Wikimedia Commons

PGE studzi emocje atomowe. „To wstępny etap przygotowań”

Polska Grupa Energetyczna ostrożnie komentuje temat swojego zaangażowania w projekt budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. – Dziś nie możemy...

Udostępnij:

Facebook X X X