font_preload
PL / EN
Energetyka PAP 22 września, 2016 godz. 11:45   

Tchórzewski: Za kilka lat wartość spółek energetycznych wzrośnie o 50 mld zł

Krzysztof Tchórzewski

Podwyższenie wartości nominalnej akcji spółek Skarbu Państwa w ciągu kilku lat podniesie wartość nominalną spółek o 50 mld zł – powiedział w Sejmie Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Minister energii odpowiadał w Sejmie na pytania posłów o plany podnoszenia wartości nominalnej akcji w spółkach Skarbu Państwa z kapitałów zapasowych tych spółek. Tego typu operacje wiążą się z koniecznością zapłaty przez spółkę podatku dochodowego.

Jako pierwsze takie działania podjęło niedawno PGE, ale minister Tchórzewski zapowiedział, że podobne ruchy wykonają też inne spółki Skarbu Państwa.

– Sytuacja wymaga, żeby ta rzecz była uporządkowana. I chcę systematycznie ją porządkować, ale nie w jednym roku, nie w tej chwili. W tym roku nie ma zamiarów, żeby jakiekolwiek dodatkowe pieniądze były pobierane z tego tytułu. W zależności od sytuacji finansowej spółek będziemy systematycznie porządkować kapitały i to jest nieodzowne – powiedział w Sejmie minister Tchórzewski.

Ze słów ministra wynika, że łączna wartość nominalna akcji spółek z udziałem Skarbu Państwa może wzrosnąć o 50 mld zł w ciągu najbliższych lat.

– Jeśli w przestrzeni kilku lat to zrobimy (podwyższenie wartości nominalnej akcji w kolejnych spółkach Skarbu Państwa – PAP), to wzrośnie o ponad 50 miliardów złotych, o tyle wzrośnie wartość spółek nominalna. Wiemy co to znaczy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo inwestowania kapitału i bezpieczeństwo finansowe, więc z tego punktu widzenia jest to działanie prawidłowe – powiedział w Sejmie Tchórzewski.

Minister Tchórzewski poinformował, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie jest zainteresowany obecnością w akcjonariatach spółek Skarbu Państwa inwestorów nastawionych na krótki horyzont.

– Z punktu widzenia interesów gospodarczych w spółkach Skarbu Państwa, które mają zapisane działania związane z bezpieczeństwem państwa i które nie pracują tylko dla wypracowania zysków, szkodliwe jest, że następują wzmożone zakupy akcji tuż przed walnym w oczekiwaniu na dywidendy. Tego rodzaju akcjonariusze rządu PiS nie interesują, interesują nas akcjonariusze, którzy chcą inwestować na lata – powiedział.

Minister energii nie zgadza się z zarzutami, że podnoszenie wartości nominalnej akcji to rodzaj inżynierii finansowej.

– To nie jest inżynieria finansowa. Kodeks spółek handlowych daje tego typu możliwości i decydują o tym akcjonariusze większościowi. Akcjonariusze mniejszościowi przyjmują do wiadomości, że większościowy może to przegłosować – powiedział.

Spółki energetyczne mocno spadają po wypowiedziach ministra energii

Kursy firm energetycznych na GPW spadają o 5-6 proc. po wypowiedziach ministra energii, który zapowiedział podwyższenie wartości nominalnej tych spółek o 50 mld zł. Kurs Enei traci 4,9 proc., Energi 5,3 proc., PGE 5,9 proc., PGNiG 6,2 proc., a Tauronu 5,1 proc.

Podwyższenie wartości nominalnej akcji spółek energetycznych Skarbu Państwa w ciągu kilku lat podniesie wartość nominalną spółek o 50 mld zł – powiedział w Sejmie Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Indeks WIG 20 po godz. 11.00 w wyniku spadków kursów energetycznych firm wytracił wcześniejsze wzrosty i spada o 0,4 proc.

Na początku września walne zgromadzenie PGE zdecydowało o podniesieniu kapitału o 467,4 mln zł, poprzez zwiększenie wartości nominalnej jednej akcji spółki do 10,25 zł z 10 zł. Wcześniej planowano, że wartość nominalna akcji wzrośnie do 13 zł. Kwota podatku, którą PGE powinna odprowadzić do urzędu skarbowego w związku z podniesieniem kapitału zakładowego, wynosi ponad 109,6 mln zł.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował dzień po walnym PGE, że Ministerstwo Energii nie wyklucza w przyszłości przeprowadzenia podwyższeń kapitału poprzez zwiększenie wartości nominalnej akcji w kolejnych spółkach.

Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz poinformował później, że nie przewiduje podwyższenia wartości nominalnej akcji w zarządzanych przez siebie spółkach, w tym w KGHM i PZU.

Polska Agencja Prasowa