Smartfony zapanowały nad naszym codziennym funkcjonowaniem, stając się stałym towarzyszem w pracy, na studiach i w domu. Oprócz funkcjonalności, solidnego wykonania i modnego koloru naszego telefonu, powinniśmy zwrócić uwagę również na zabezpieczenia. Najczęściej wybieramy pomiędzy systemami iOS i Android. Czy któryś z nich wybija się pod względem bezpieczeństwa? – pisze Jędrzej Stachura, redaktor BiznesAlert.pl.
Cybernetyczne pole minowe kontra saperzy
Smartfony biznesowe wyróżniają się wyraźnym wyświetlaczem, solidną konstrukcją i baterią o długiej żywotności. Powinny jednak posiadać jeszcze jedną cechę, czyli odpowiednie zabezpieczenia. Cyberataki są jednym z głównych zagrożeń, które czyhają na użytkowników biznesowych. Ci, na swoich urządzeniach mobilnych, przetwarzają między innymi prywatne dane klientów.
Bezpieczeństwo mobilne odgrywa coraz większą rolę. Najbardziej obszernym polem minowym jest Internet rzeczy (IoT – Internet of things), łączący wszystko, od naszych portfeli, przez systemy bezpieczeństwa w domu, po nasze telefony. Rozwój technologii, oprócz tego, że daje nam korzyści i ułatwia życie, naraża użytkowników punktów końcowych i firmy.
Zagrożeniami są między innymi ataki złośliwego oprogramowania, np. trojany, oprogramowania szpiegowskie i wirusy. Coraz częściej słyszymy również o oszustwach cybernetycznych, wyłudzaniu informacji i atakach w mediach społecznościowych. W tych ostatnich, najbardziej narażeni są użytkownicy ze słabymi hasłami dostępu i nieprawidłowymi ustawieniami prywatności.
Na użytkowników czyhają w szczególności wymienione wyżej trojany, które stwarzają największe zagrożenie mobilne. Według danych producenta programów antywirusowych, firmy Kaspersky, stanowią one ponad 95 procent mobilnego szkodliwego oprogramowania. Ponad 98 procent ataków na bankowość mobilną jest wymierzonych w urządzenia z systemem Android, najpopularniejszą platformę na świecie (ponad 80 procent światowego rynku smartfonów). Ponadto Android jest jedyną popularną platformą mobilną, która umożliwia użytkownikom ładowanie oprogramowania spoza oficjalnego rynku.
Ostatni głośny atak nastąpił pod koniec 2020 roku, kiedy to złośliwe oprogramowanie o nazwie Joker zostało zaobserwowane podczas korzystania z Githuba. Jest to platforma programistyczna, która umożliwia współpracę pomiędzy specjalistami na całym świecie. Program pozwala tworzyć komercyjne projekty, zarządzać nimi i wchodzić w kooperacje z innymi programistami.
Joker wykorzystywał strony Github do uniknięcia wykrycia, a jego głównym celem byli klienci operatorów telefonii komórkowej w Tajlandii. Aplikacja, wypełniona wirusami Jokera, oferowała tapety w jakości HD lub 4K. Ofiary nie zdawały sobie sprawy z jakiegokolwiek naruszenia bezpieczeństwa, ponieważ złośliwe oprogramowanie działało w tle. Wirus włączał subskrypcję usługi WAP (np. płatne SMS-y) bez zgody użytkownika, co skutkowało wysokim rachunkiem na koniec miesiąca.
Najpopularniejszy i najmniej bezpieczny system?
Duża część użytkowników telefonów komórkowych uważa, że Android jest najlepszym systemem operacyjnym. Oprogramowanie z jądrem Linuxa doskonale sprawdza się w codziennym użytkowaniu, jest intuicyjne i przystępne. Fani tego systemu często chwalą sobie jego funkcjonalność mówiąc, że mogą zrobić na nim wszystko, pobierać darmowe aplikacje, dowolnie konfigurować ekran i większość ustawień, a na telefonie od Apple nie wgrają własnego dzwonka, ponieważ do tego potrzebny jest specjalny program. Na Androidzie można w łatwy sposób instalować aplikacje z nieoficjalnego źródła. W wielu przypadkach pliki są bezpieczne, ale niektóre programy mogą być zagrożeniem.
iOS od Apple’a to bezpieczny system operacyjny. Instalowanie aplikacji z nieoficjalnych źródeł jest praktycznie niemożliwe bez ingerencji w stabilność całego software’u. Wszystkie aplikacje są sprawdzane i zatwierdzane, zanim zostaną udostępnione do pobrania w App Store.
Wolny wybór
Bez wątpienia, wybór bezpiecznej platformy mobilnej zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Który system jest najlepiej zabezpieczony? Prawda jest nieco bardziej złożona i nie można po prostu stwierdzić, że iOS jest lepszy od Androida.
Jedni klienci preferują dane funkcje i łatwość obsługi, podczas gdy drudzy koncentrują się na cenie i bezpieczeństwie. Porównując zabezpieczenia iOS i Androida, warto zastanowić się, co tak naprawdę zapewnia bezpieczeństwo platformy mobilnej.
Prawdopodobnie największą wadą Androida jest to, że nikt nie reguluje tego, co może, a co nie może być oferowane jako aplikacja. Każde urządzenie może być sprzedawane z tym oprogramowaniem na pokładzie. Ważnym aspektem jest to, że tylko większe firmy na rynku telefonów z Androidem otrzymują długoterminowe aktualizacje systemu operacyjnego. W przypadku urządzeń niektórych producentów, zgodność z systemem operacyjnym może być znacznie krótsza. Możemy więc po krótkim czasie mieć telefon, który nie będzie miał opcji wgrania najnowszej wersji software’u.
Pocieszający może być fakt, że Google nieustannie pracuje nad zapewnieniem bezpieczeństwa użytkownikom Androida. Co ważniejsze, użytkownicy mogą mieć pełną kontrolę nad własną prywatnością i bezpieczeństwem, praktycznie dowolnie konfigurując Androida. Osoby korzystając z tego oprogramowania są w stanie zabezpieczyć telefony, aktualizując je i unikając pobierania aplikacji nieznanego pochodzenia.
Dla porównania, iOS jest ściśle kontrolowany przez Apple, który dokładnie sprawdza aplikacje dostępne w App Store. Ta kontrola zapewnia bezpieczeństwo za cenę pewnych ograniczeń.
Użytkownicy iOS są więc w pewnym sensie zmuszeni do korzystania z urządzeń i aplikacji zatwierdzonych przez Apple. Mając takie ograniczenia w całym ekosystemie, Apple może zapewnić wsparcie każdego ze swoich urządzeń przez dłuższy okres eksploatacji. Mniejsza platforma Apple oznacza, że nawet starsze telefony mogą nadal obsługiwać najnowszy system operacyjny i aplikacje, czerpiąc korzyści z aktualizacji zabezpieczeń.
Czy Apple jest więc odporny na niebezpieczeństwa w cyberprzestrzeni? Jeśli chodzi o zabezpieczenia, ich poziom jest wysoki, ale jeśli firma niedokładnie sprawdzi daną aplikację i wprowadzi ją do oferty App Store, to właściwie nie jesteśmy w stanie się obronić. Pozostaje czekać na reakcję samego Apple i załatanie dziury.
Samoobrona i bezpieczny towarzysz
Producenci oprogramowania antywirusowego podkreślają, że ważną rolę odgrywa użytkownik i jego profilaktyczne działania. Proste czynności mogą pomóc w ochronie każdego telefonu.
Który system jest bezpieczniejszy? Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Wybór marki zależy i będzie zależeć od osobistych preferencji. Jedni lubią jabłka, drudzy pomarańcze. Jeśli jednak wybraliśmy już smartfon danej firmy, to powinniśmy mądrze z niego korzystać. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od samego użytkownika, który powinien w jakiejś mierze dbać o swojego codziennego towarzysza.
Rawa: Inwestycje gigantów IT w Szwecji to wątpliwe błogosławieństwo