Brama gazowa Polski ma już instrukcję ruchu
Terminal LNG w Świnoujściu jest „ gazową bramą” Polski, gdyż zapewnia nam stałe dostawy błękitnego paliwa. Należy również wspomnieć, że w październiku zeszłym roku oddano do użytku gazociąg Baltic Pipe, dlatego prawidłowe funkcjonowanie infrastruktury przesyłowej jest niezwykle ważne, zwłaszcza, że kryzys energetyczny jeszcze się nie skończył.
25 października 2023 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził Instrukcję ruchu i eksploatacji instalacji skroplonego gazu ziemnego zlokalizowanej w Świnoujściu operatora systemu skraplania Gaz-System. To pierwsza taka instrukcja dla Terminalu LNG zatwierdzona przez prezesa URE.
Należy wspomnieć, że obowiązek opracowania instrukcji dla instalacji skroplonego gazu ziemnego został wprowadzony nowelizacją ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 3 lipca 2021 roku. Operator systemu skraplania miał dziewięć miesięcy od momentu wejścia w życie nowych przepisów na przedłożenie projektu instrukcji Prezesowi URE do zatwierdzenia.
Wniosek o zatwierdzenie Instrukcji Gaz-System złożył 1 kwietnia 2022 roku. W trakcie postępowania, analizując projekt dokumentu oraz zgłoszone do niego w toku konsultacji publicznych uwagi, prezes URE wielokrotnie wzywał Spółkę do złożenia wyjaśnień oraz wprowadzenia korekt i uzupełnień w treści Instrukcji. Wezwania miały na celu dostosowanie Instrukcji do wymogów wynikających z przepisów prawa z jednoczesnym uwzględnieniem uwag pochodzących od użytkowników systemu.
Instrukcja dla instalacji skroplonego gazu ziemnego określa szczegółowe warunki korzystania z niej przez użytkowników systemu oraz warunki i sposób prowadzenia ruchu, eksploatacji oraz planowania rozbudowy tej instalacji. Instrukcja w szczególności określa:
- procedury zawierania umowy o świadczenie usług regazyfikacji;
- mechanizmy udostępniania i alokacji zdolności instalacji skroplonego gazu ziemnego;
- zasady dostarczania, odbioru i składowania ładunków skroplonego gazu ziemnego;
- zasady świadczenia usług załadunku lub przeładunku skroplonego gazu ziemnego z wykorzystaniem terminalu;
- zasady wyznaczania długości okresów, w których ładunki określonej wielkości będą podlegały regazyfikacji;
- zarządzanie ograniczeniami systemowymi;
- postępowanie w przypadku awarii;
- kryteria bezpieczeństwa funkcjonowania instalacji skroplonego gazu ziemnego;
- współpracę operatora systemu skraplania gazu ziemnego z operatorami innych systemów gazowych;
- przekazywanie informacji między operatorami systemów oraz między operatorem systemu skraplania gazu ziemnego a użytkownikami tego systemu;
- parametry jakościowe paliw gazowych i standardy jakościowe obsługi użytkowników tego systemu.
Urząd Regulacji Energetyki / Jacek Perzyński