Terminal LNG w Świnoujściu odebrał dziś w nocy 70 tys. m sześć. skroplonego gazu ziemnego z USA. Dostarczył go gazowiec Święta Barbara z floty Orlenu w ramach długoterminowego kontraktu od spółki Venture Global. Polski koncern spodziewa się także kolejnych dostaw do terminala w Kłajpedzie, skąd gaz trafi na Ukrainę. Jedna z nich ma zostać zrealizowana dzisiaj.
Gazowiec „Święta Barbara”, należący do floty Grupy Orlen od 2023 roku, opuścił terminal Calcasieu Pass 24 kwietnia 2025 roku. Na swoim pokładzie przewoził ok. 70 tys. m sześć. LNG (ok. 95 mln m sześć. gazu w stanie lotnym) zakupionego w ramach długoterminowego kontraktu od spółki Venture Global. Zgodnie z kontraktem Orlen spodziewa się następnych dostaw w ciągu kolejnych miesięcy.
– Dzisiejsza dostawa to element realizacji przyjętego w strategii Orlen celu zapewnienia polskiej gospodarce nawet 27 mld m sześć. gazu ziemnego do 2035 roku. Jego osiągnięcie wymaga zakontraktowania nawet 15 mld m sześć. dostaw tego paliwa, które uzupełnią wydobycie własne Grupy – podkreśla biuro prasowe Orlenu w korespondencji z Biznes Alert.
Kolejne LNG trafi na Ukrainę
Dostawy LNG z USA posłużą zarówno zasileniu odbiorców krajowych, jak również realizacji kontraktów na dostawy błękitnego paliwa na Ukrainę. Na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Orlenem a Naftogazem podpisane zostały już trzy umowy o wolumenie 300 tys. m sześć. LNG, które trafią do ukraińskich odbiorców.
– Dostawy LNG zamówione przez ORLEN odbierane są przede wszystkim w Świnoujściu. Dotychczas odebrano 357 dostaw o łącznym wolumenie wynoszącym ponad 423 TWh. Najwięcej dostaw zrealizowano z USA (174) i Kataru (157). Orlen korzysta także z mocy zarezerwowanych w terminalu FSRU w Kłajpedzie na Litwie, gdzie do tej pory odebrał 11 ładunków o łącznym wolumenie blisko 715 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. Po regazyfikacji surowiec trafia do Polski gazociągiem Polska-Litwa. Część paliwa jest kierowana również na rynki krajów bałtyckich – czytamy w odpowiedzi na pytanie Biznes Alert.
Wspomniany terminal w Kłajpedzie zostanie wykorzystany do odbioru dostawy amerykańskiego LNG, który docelowo trafi na Ukrainę w ramach umowy z Naftogazem. Zgodnie z zapowiedziami, taki ładunek dotrze do Litwy właśnie dzisiaj.
Gazowiec Święta Barbara to jedna z sześciu tego typu jednostek aktualnie użytkowanych przez Orlen. Każda z nich może przetransportować około 70 tys. ton LNG.
Jędrzej Stachura