Nowe prawo w USA kusi Muska do porzucenia budowy fabryki w Niemczech

16 września 2022, 06:30 Alert

Tesla wstrzymuje budowę fabryki akumulatorów w Brandenburgii. Elon Musk bada, czy lokalizacja w USA nie byłaby bardziej korzystna po wprowadzeniu prawa promującego baterie produkowane na terenie kraju.

Model 3 Tesli. Fot. Tesla
Model 3 Tesli. Fot. Tesla

Tesla wstrzymała projekt budowy fabryki akumulatorów w Grünheide. Producent elektryków, który posiada już fabrykę samochodów pod Berlinem, planował zbudować tam jeszcze zakład produkujący akumulatory.

Wall Street Journal podaje, że firma Elona Muska bada, czy lokalizacja w Stanach Zjednoczonych nie byłaby bardziej korzystna po wprowadzeniu nowego amerykańskiego prawa promującego krajową produkcję baterii. Administracja prezydenta Joe Bidena planuje przyznać obywatelom 7,5 tys. dolarów ulgi podatkowej na zakup pojazdów elektrycznych z baterią wyprodukowaną w USA.

W najbliższą niedzielę premier Brandenburgii Dietmar Woidke i minister gospodarki Jörg Steinbach polecą do USA. Oprócz rozmów politycznych w Waszyngtonie, w planach jest również spotkanie z przedstawicielami Tesli. Nie wiadomo, czy pojawi się na nim Elon Musk.

Co ciekawe, Komisja Europejska określiła ulgi podatkowe dla kupujących produkty z USA jako „dyskryminujące”.

Frankfurter Allgemeine Zeitung/Jędrzej Stachura

Podwrocławska fabryka baterii już jest duża, a będzie jeszcze większa