TGE i PGNiG rozpoczynają współpracę na rzecz rozwoju rynku biometanu w Polsce

12 stycznia 2021, 13:45 Alert

12 stycznia 2020 roku Towarowa Giełda Energii (TGE) oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisały porozumienie o współpracy, której celem jest wykorzystanie wspólnego doświadczenia i potencjału w budowaniu rynku biometanu w Polsce.

Źródło: Towarowa Giełda Energii

Biometan w Polsce

TGE i PGNiG chcą wspólnie przygotować nowoczesne rozwiązania wspierające utworzenie i rozwój rynku biometanu w Polsce. – TGE od ponad 20 lat wspiera wszelkie procesy transformacji rynku energii oraz aktywnie działa na rzecz jego rozwoju, oferując jego uczestnikom kompleksowe rozwiązania i produkty. Współpraca z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem przy tworzeniu rynku biometanu, to szansa dla Giełdy na dalszy rozwój segmentu OZE. Z całą pewnością kluczową rolę w tym projekcie odegrają nasze rejestry – powiedział Piotr Zawistowski, prezes zarządu TGE.

– PGNiG od początku powstania giełdowego rynku gazu jest jego aktywnym członkiem i nieustannie przyczynia się do jego rozwoju, o czym m.in. świadczy rekordowy wolumen obrotu gazem ziemnym w 2020 roku na TGE. Teraz rozpoczynamy nowy rozdział współpracy, który pozwoli nam na stworzenie nowoczesnych rozwiązań rynkowych obrotu biometanem. To zielone paliwo, którego potencjał da nam w przyszłości możliwość aktywnego włączenia się w transformację energetyczną polskiej gospodarki, a jednocześnie realizowania naszych celów biznesowych przy zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa energetycznego – powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.

PGNiG podaje, że w pierwszym etapie współpraca przewiduje wykorzystanie doświadczeń Giełdy prowadzącej obecnie Rejestr Świadectw Pochodzenia jako elementu potencjalnego systemu wsparcia dla biometanu opartego na certyfikatach oraz Systemu Gwarancji Pochodzenia jako potencjalnego instrumentu realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego.

PGNiG/Jędrzej Stachura

Kurczyńska: Czas na biogaz? (ANALIZA)