Żarski: TGE analizuje oferty produktowe zielonych gazów

21 października 2020, 09:45 Energetyka

– Towarowa Giełda Energii, jako jedna z nielicznych w Europie jest przygotowana na transformację sektora energetycznego. Mamy oferty zarówno dla tych, którzy chcą realizować transformację energetyczną w oparciu o gaz, jak i tych, którzy chcą rozwijać OZE na giełdzie. Analizujemy także oferty dotyczące tzw. gazów zielonych – powiedział Grzegorz Żarski, doradca zarządu ds. rynków energii Towarowej Giełdy Energii podczas Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

TGE na elektromobilność

Towarowa Giełda Energii (TGE) analizuje w ostatnim czasie start-upy, które mogą umożliwić dostarczenie zielonej energii do ładowarek pojazdów elektrycznych. – Badamy w jaki sposób „przehandlować” energię elektryczną z obszaru, w którym oferowana jest zielona energia i jest na nią zapotrzebowanie, jak właśnie punkty ładowania pojazdów elektrycznych. Mamy piętnastoletnie doświadczenie w handlu uprawnieniami majątkowymi, które możemy wykorzystać – powiedział.

Produkty giełdowe na rzecz zielonych gazów

Wskazał, że TGE dostrzega potencjał, który rodzi się sektorze nowych, zielonych gazów, jak biogaz, biometan czy wodór. Nie wykluczał wprowadzenia produktów podobnych do tych, które są w sektorze OZE odnośnie uprawień majątkowych. – Narzędzia informatyczne, które mamy mogą pozwolić na transformację sektora gazu, tak aby tego gazu zielonego, alternatywnego w sieci było coraz więcej – powiedział Żarski.

TGE a transformacja energetyczna

Żarski został zapytany o wsparcie przy transformacji energetycznej. Powiedział, że TGE jako nieliczna giełda w Europie pozwala wytwórcom energii w okresie przejściowym zabezpieczyć marże, ryzyka rynkowe. – Z jednej strony będzie można u nas kupić gaz, a z drugiej zabezpieczyć ceny energii elektrycznej w zależności od rynku spot lub terminowego. Oferta wymaga dostosowywania do okresu przejściowego w czasie transformacji energetycznej – powiedział.

Nowe produkty na rynku OZE

Dodał, że TGE pracuje nad nową ofertą na rzecz sektora OZE. – Pracujemy nad nowymi produktami na rzecz średnich wytwórców OZE od 1 do 10 MW fotowoltaiki i farm wiatrowych, których nie ma rynku. Myślimy o stworzeniu oferty na rynkach spot lub terminowym – zakończył.

Opracował Bartłomiej Sawicki

Zawistowski: TGE jest gotowa do udziału w transformacji polskiej energetyki