EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Tobiszowski: Bloki w Jaworznie i Ostrołęce nie będą ostatnimi na węgiel

Nowe bloki energetyczne w Jaworznie i Ostrołęce nie będą ostatnimi w Polsce na węgiel kamienny – zadeklarował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Zapowiedział, że do jesieni powinna być gotowa propozycja założeń do polityki energetycznej Polski do 2050 r.

Wiceminister Tobiszowski uczestniczył w czwartek w podpisaniu w Jaworznie porozumienia, jakie koncern Tauron zawarł z Polskim Funduszem Rozwoju ws. finansowania budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Pytany czy – obok Ostrołęki – będzie to ostatni blog na węgiel w polskiej energetyce, odpowiedział przecząco.

Dopytywany o inne planowane w kontekście węgla inwestycje odpowiedział, że rozważane jest pod tym kątem m.in. “wykorzystanie węgla z Bogdanki”. “Tu mówimy o technologii zgazowania, ale my traktujemy surowiec węgla kamiennego szeroko, czyli jeśli będzie technologia zgazowania węgla, to dalej mamy surowiec – węgiel kamienny” – uściślił Tobiszowski.

Nawiązał także do podpisania w połowie maja br. przez PGE i EDF warunkowej umowy sprzedaży aktywów EDF w Polsce, w tym m.in. elektrowni Rybnik.

“Planowane jest również odtworzenie mocy. Musimy się np. zastanowić nad Elektrownią Rybnik; zakończył się proces EDF i musimy rozstrzygnąć, czy modernizujemy czy inwestujemy, ale na pewno, jeśli chodzi o Rybnik, również utrzymamy kwestię węgla kamiennego” – zasygnalizował wiceminister energii.

Wskazał przy tym, że resort energii kończy obecnie przygotowywanie założeń do polityki energetycznej Polski do 2050 r.

“Tam będziemy chcieli ogłosić w miarę precyzyjnie miks energetyczny i pokazać w miarę precyzyjnie, jakie inwestycje, poza Jaworznem, Ostrołęką, Bogdanką, Rybnikiem, będą inwestycjami na surowiec węgla kamiennego, jaka będzie rola odnawialnej energii, ile jej będzie, jaka to będzie odnawialna energia” – wymieniał Tobiszowski.

Zaznaczył, że dokument ponadto m.in. “wykaże rolę węgla brunatnego” i “da odpowiedź na jądrówkę”.

“Także te pytania, które są przed nami, myślę że powinniśmy mieć do jesieni przynajmniej przez rząd zaproponowane. Będziemy chcieli je również szeroko skonsultować, będą to bowiem decyzje rozstrzygające o paru pokoleniach Polaków, którzy będą na swoich oczach widzieć, jak będą stosowne inwestycje realizowane” – podkreślił Tobiszowski.

Nowy węglowy blok energetyczny o mocy 910 megawatów, powstający w należącej do Grupy Tauron Elektrowni Jaworzno III, ma być oddany do eksploatacji w listopadzie 2019 r. Budowa wartego w sumie 6,2 mld zł bloku to jedna z największych obecnie inwestycji w polskiej energetyce (obecnie zrealizowana jest w ponad 33 proc.).

Inwestycję budowy nowego węglowego bloku energetycznego w Elektrowni Ostrołęka o mocy ok. 1 tys. megawatów, tzw. elektrowni Ostrołęka C, realizuje Energa. Obecnie trwa proces wyboru wykonawcy.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X