EnergetykaEnergia elektrycznaŚrodowisko

Tobiszowski: Polska chce zmian polityki energetyczno-klimatycznej UE

W dniach 9-10 listopada 2016 roku w Warszawie trwa XXIV Konferencja Energetyczna EuroPOWER. Wydarzenie zostało objęte patronatem BiznesAlert.pl.

Jako gość honorowy wystąpił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. – Będziecie Państwo dyskutować o przyszłości energetyki. To dla każdej gospodarki i państwa w Unii Energetycznej newralgiczny i ważny sektor gospodarki. W tym gronie mamy znakomitą okazję, aby z udziałem ekspertów i przedstawicieli biznesu porozmawiać o szansach i zagrożeniach.

– Najbliższe lata to czas decyzji, a to wymiar, którego nie da się nadrobić i on bezpowrotnie ucieka. Tego typu dyskusje to szansa, którą trzeba wykorzystać. Jedną z najistotniejszych decyzji międzynarodowych kształtujących politykę energetyczną w Polsce i na świecie stanowi implementacja porozumienia klimatycznego – powiedział minister.

Polityka klimatyczna

– W tym kontekście dla Polski szczególne znaczenie ma oświadczenie Rady i państw członkowskich Unii Europejskiej w sprawie ratyfikacji. Oświadczenie zawiera dwa postulaty stanowiące ważki element polskiej zgody na przyspieszoną ratyfikację porozumienia paryskiego – powiedział Tobiszowski. – Po pierwsze, to zapewnienie że poziom emisji przydzielony każdemu z państw członkowskich w świetle pakietu energetyczno-klimatycznego 2030 będzie szanował traktaty i okoliczności państwa członkowskiego odnośnie miksu energetycznego. Po drugie, zachowanie strategicznego wpływu Rady na kształt pakietu klimatycznego na reformę ETS i sektora non-ETS oraz efektywności energetycznej. Decyzje w tym obszarze zapadają jednomyślnie, dzięki czemu zgodnie z postulatami strony polskiej ostateczny kształt legislacji i procedowania zostanie poddany weryfikacji przez wszystkie państwa członkowskie.

Unia Energetyczna

– Unia Energetyczna zgodnie z propozycja Polski miała dążyć do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego. Niestety obecnie dyskusje ewoluują w kierunku wzmocnienia pozycji Komisji Europejskiej w koordynacji narodowych polityk energetycznych, co nie jest z punktu widzenia Polski właściwym stanem rzeczy. W naszej ocenie działania na rzecz urzeczywistnienia Unii Energetycznej powinny uwzględniać podejście holistyczne i umożliwiać równoległą realizację wszystkich pięciu wymiarów: to jest dekarbonizacja gospodarki, efektywność energetyczna, ograniczenie popytu, wewnętrzny rynek, bezpieczeństwo energetyczne, a także badania i rozwój. A także respektować ich równorzędność – ocenił gość konferencji.

– Rolą systemu Unii Energetycznej ma być w naszej ocenie monitorowanie wysiłki Unii Europejskiej jako całości w realizacji polityki energetycznej i klimatycznej, a nie wyznaczenie szczegółowych sposobów ich wdrażania w państwach członkowskich – powiedział.

Rynek mocy

– Ze względu na wyłączenia starych bloków o mocy, jak liczymy 6000 MW, zostały podjęte decyzje o budowie nowych bloków: Opole, Jaworzno, Turów. Przyczynią się one do zapewnienia odpowiedniego poziomu mocy, a także wypełnienia zobowiązań klimatycznych – ocenił. – Jako, że realizacja tego rodzaju inwestycji jest coraz trudniejsza przez regulacje i problemy montażu finansowego, w naszym ministerstwie przygotowane są stosowne rozwiązania legislacyjne w celu budowy i wdrożenia rynku mocy. Obecnie podane założenia są w konsultacjach środowiskowych. Mechanizm, który zawrzemy w ustawie o rynku mocy ma zapewnić dostawy w perspektywie średnio- i długoterminowej. Ma stworzyć system zapewniający realizację inwestycji.

– Konsultacje są bardzo istotne, bo to będzie kolejny głos w budowie tego systemu. Ukazane wyniki analizy wskazują jednoznacznie, że równoległe funkcjonujące rynku energii i mocy stanowią dla Polski rozwiązanie najkorzystniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw oraz kształtowania przystępnych cen energii elektrycznej, co jest bardzo istotne na rynku hurtowym i dla odbiorców końcowych – przekonywał Tobiszowski.

Elektromobilność

– Bezpieczeństwo energetyczne Polski przynajmniej w średnim okresie będzie bazować na jej własnych surowcach, a zatem w tym okresie węgiel pozostanie głównym paliwem. Przynajmniej w horyzoncie 2030 roku zakładana dynamika wzrostu gospodarczego będzie implikować wzrost zużycia energii elektrycznej, co w praktyce uniemożliwi wycofanie źródeł opartych o paliwa kopalne. To determinanty, które muszą być istotne w kreowaniu naszej przyszłości, także w perspektywie 2050 roku – powiedział gość konferencji. – Widzimy perspektywę kreowania popytu w elektromobilności i ogrzewaniu energią elektryczną – dodał.


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X