Tobiszowski: Świat interesuje się górniczym know-how Polski

12 maja 2017, 12:45 Energetyka
Grzegorz Tobiszowski
fot. PGG

W Katowicach trwa Europejski Kongres Gospodarczy. O przyszłości sektora węglowego w Europie i w Polsce, dyskutowali przedstawiciele ministerstw środowiska i energii, spółki wydobywcze oraz eksperci. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział, że jest światowe zainteresowanie polską wiedzą górniczą.

Polska chce eksportować górnicze know-how zagranicą. Chodzi m.in. o Indie i Argentynę, które wykazały zainteresowane. Interesują je polskie sposoby na projektowanie i zarządzanie sektorem górniczym. Kraje te zgłaszają zainteresowanie do polskiego rządu. Minister powiedział, że w tym celu zostaną stworzone stosowne misje gospodarcze.

Dodał on także, że Polska chce wykorzystać węgiel w innym sposób jak zgazowanie czy metanol. Ponadto, na terenach po kopalniach, które trafią do SRK mają rozwijać się nowe branże w ramach reindustrializacji. – Mówi o tym wicepremier Morawiecki. Rozmawialiśmy o tym z wiceszefem Komisji Szefecoviczem, a premier Szydło rozmawiała z Kanclerz Merkel. Jest szansa na pozyskanie funduszy dla Śląska na reindustrializację – podkreślił wiceminister.

Tobiszowski zakończył, że trwają prace nad elektrownią szczytowo – pompową na terenie dawnej kopalni. – To pokazuje, że Idziemu z duchem czasu – powiedział.

Dodał również, że decyzje inwestycyjne muszą zapaść jak najszybciej bo inaczej Polsce grozi niedobór energii i spowolnienie wzrostu gospodarczego.