Tobiszowski: Wiosną ruszy renacjonalizacja aktywów EDF

3 marca 2017, 07:30 Energetyka
wiceminister Tobiszowski
fot. Ministerstwo Energii

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ocenił, że do podpisania umowy przejęcia aktywów od EDF Polska przez PGE, Eneę, Energę i PGNiG Termika może dojść w kwietniu lub maju – poinformował w czwartek Bloomberg, powołując się na TVN24 BiŚ.

Na początku lutego Tobiszowski ocenił, że do podpisania umowy przejęcia aktywów może dojść w drugim kwartale 2017 roku.

Transakcja ma obejmować nabycie wszystkich akcji EDF w EDF Polska, która jest właścicielem czterech elektrociepłowni: Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu, Elektrowni Rybnik oraz nabycie wszystkich akcji EDF w ZEC Kogeneracja, która jest właścicielem czterech elektrociepłowni: Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu.
Pod koniec października grupa EDF poinformowała o wybraniu IFM Investors do wyłącznych negocjacji w sprawie sprzedaży aktywów kogeneracyjnych w Polsce. Równolegle EDF rozpoczął negocjacje na wyłączność z firmą EPH w sprawie sprzedaży Elektrowni Rybnik.

Do sfinalizowania obu procesów sprzedaży potrzebne były decyzje odpowiednich krajowych i europejskich organów regulacyjnych, w tym zgoda rządu polskiego na podział polskiej spółki EDF. EDF Polska zostało bowiem wpisane wcześniej w tym roku na listę spółek strategicznych. Tymczasem rząd nie zgodził się na podział EDF Polska. W efekcie 18 stycznia rozwiązano umowę na wyłączność negocjacji między EDF a IFM Investors w sprawie sprzedaży aktywów kogeneracyjnych grupy EDF.

Polska Agencja Prasowa