Uzgodnienia październikowego posiedzenia Rady Europejskiej w zakresie ram polityki klimatyczno-energetycznej na 2030 r., przegląd Strategii 2020 oraz zewnętrzne aspekty polityki energetycznej to główne tematy posiedzenia Rady ds. Energii, które odbyło się 9 grudnia 2014 r. w Brukseli. W spotkaniu uczestniczył wiceminister Tomasz Tomczykiewicz.
Podczas posiedzenia Rady, ministrowie ds. energii dyskutowali na temat sposobu zarządzania, który ma pomóc UE w zapewnieniu realizacji celów polityki energetycznej w latach 2020-2030. – Musimy zachować elastyczności systemu zarządzania na poziomie krajowym przy pełnym poszanowaniu swobody kształtowania miksu energetycznego przez państwa członkowskie – powiedział wiceminister Tomczykiewicz.
Wiceszef resortu gospodarki zwracając uwagę na potencjalne skutki polityki klimatyczno-energetycznej podkreślił, że należy monitorować różnice cenowe energii nie tylko pomiędzy UE i partnerami zewnętrznymi, ale także pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi.
Rada przyjęła konkluzje ws. rynku wewnętrznego energii. Znalazły się w nich odniesienia do zasadności wzmocnienia energetycznej infrastruktury przesyłowej, połączeń transgranicznych, potrzeby integracji rynków energii i wzmocnienia współpracy regionalnej. Z punktu widzenia Polski, pojawił się istotny zapis o konieczności wypracowania odpowiednich metodologii wyznaczania mocy przesyłowych oraz możliwości rekonfiguracji obszarów rynkowych. Przyczyni się to do bezpiecznego i niezakłóconego transgranicznego handlu energią elektryczną w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Podczas spotkania dyskutowano ponadto o negocjowanej obecnie umowie TTIP.
Źródło: Ministerstwo Gospodarki