Top Tygodnia BiznesAlert.pl, czyli najpopularniejsze teksty z ostatnich siedmiu dni | #2

12 stycznia 2019, 07:00 Alert

Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (7-12.01.2019).

1. Sobolewski: Niewygodna prawda o OZE

Wymuszanie przez UE rozwoju tzw. energetyki odnawialnej nie jest drogą do ochrony klimatu poprzez redukcję emisji CO2, ale przede wszystkim sposobem na robienie bardzo zyskownego biznesu, dla niektórych. I nie chodzi mi tutaj o prosumentów, ani o wspierane przez ME klastry energii, ale o wielkoskalową energetykę opartą głównie o wiatr i fotowoltaikę – pisze Józef Sobolewski, dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w Ministerstwie Energii.

2. Sawicki: Z ropy w OZE. Orlen idzie w ślad Skandynawów

Transformacja energetyczna jest możliwa. Pokazują to koncerny duńskie i ich pierwsi naśladowcy w Polsce –  pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.

3. Polska czy Niemcy? Gdzie benzyna jest tańsza?

W mediach można znaleźć doniesienia, że na niektórych stacjach paliw w Niemczech benzyna jest tańsza od tej oferowanej w Polsce. Rzut oka na dane pozwala dokonać rzeczywistego porównania.

4. Marszałkowski: Zima zaskoczyła budowniczych Nord Stream 2

Jeżeli warunki pogodowe i inne nie ulegną poprawie, wątpliwe jest, aby obie nitki Nord Stream 2 stały się operacyjnie wykorzystywane do końca 2019 roku – pisze Mariusz Marszałkowski, współpracownik BiznesAlert.pl.

5. Wróbel: Pociąg z niskimi cenami emisji CO2 już odjechał

Paweł Wróbel, były dyrektor PKEE w Brukseli, założyciel i szef „Gate Brussels” pisze dlaczego ceny uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnej polityki klimatycznej prawdopodobnie nadal będą rosły.

6. Jakóbik: Skalpel szalonego chirurga nad Nord Stream 2

Sankcje USA wymierzone wykonawcę Nord Stream 2 byłyby cięciem chirurgicznym uderzającym w interesy Rosji, ale mniej w europejskich graczy zaangażowanych w projekt. Nie jest jednak pewne, czy Donald Trump ma na nie faktycznie ochotę – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

7. Baca-Pogorzelska: Cała energetyka rozbudowuje Elektrownię Ostrołęka

Jak ktoś mi za chwilę powie, że jeszcze spłukany z pieniędzy Tauron dołączy do budowy 1000 MW ocenianych jako inwestycja, która nigdy się nie zwróci, to jestem gotowa uwierzyć, że Polska Grupa Górnicza zacznie fedrować po 35 mln ton – w końcu jak cuda, to po całości – pisze Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej.

8. Sawicki: Spór partii o strategię energetyczną to zły znak na przyszłość

Wizje strategii energetycznej w Polsce na kolejne 30 lat prezentowane przez obecny obóz rządzący i opozycję to dwa bieguny, które powodują obawy o możliwość ustalenia konsensusu odnośnie strategii energetycznej – pisze redaktor portalu BiznesAlert.pl Bartłomiej Sawicki.

9. Handelsblatt: USA przygotowują sankcje wobec wykonawców Nord Stream 2

Na łamach niemieckiego Handelsblatt pojawił się artykuł poświęcony sporowi Niemiec z USA oraz pozostałymi krytykami projektu Nord Stream 2. Amerykanie mają wciąż rozważać wprowadzenie sankcji, tym razem jednak miałyby objąć wykonawcę gazociągu, którego trudno będzie zastąpić.

10. „Rz”: Wraca sprawa zmian w zarządzie JSW

W porządku obrad zaplanowanego na czwartek posiedzenia rady nadzorczej JSW jest punkt odnośnie zmian w zarządzie spółki – donosi „Rzeczpospolita”.

Opracowanie: Patrycja Rapacka