Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (18-22.01.2021).
1. Wiśniewski: Koniec dotowania fotowoltaiki wymusi poszukiwanie nowych ścieżek sprzedaży
Miniony rok był najlepszym w historii fotowoltaiki prosumenckiej, ale 2021 rok będzie zupełnie inny. Nadszedł czas wielkich biznesowych inwestycji fotowoltaicznych, ogromnych farm i wymagających klientów. Dla wielu sprzedawców fotowoltaiki, którzy odnotowali sukces na fali popularności programu „Mój Prąd”, oznacza to konieczność odnalezienia się w nowej sytuacji. Koniec dotacji wymusi na nich poszukiwanie klientów biznesowych i próbę sprostania ich oczekiwaniom – pisze Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej i wykładowca Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.
2. Pandera: Koniec węgla w gospodarstwach domowych w 2030 roku
Gdy Polska po raz kolejny bije rekordy zanieczyszczonego powietrza zimą, zastanawiamy się ile lat może to jeszcze potrwać: pięć, dziesięć, trzydzieści? Dane Polskiego Alarmu Smogowego z końca grudnia pokazują, że przy obecnym tempie wymiany kopciuchów za kilkadziesiąt lat sytuacja się poprawi. Potrzebujemy daty odejścia od węgla w gospodarstwach domowych – najpóźniej w 2030 roku. W najbardziej zanieczyszczonych miastach, tam gdzie są inne alternatywy np. sieci gazowe i sieci ciepłownicze – powinno to się wydarzyć znacznie wcześniej – pisze Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.
3. Sawicki: Bałkany mogły być źródłem zagadkowego incydentu niestabilności elektroenergetyki europejskiej
Na początku stycznia doszło do zagadkowego spadku częstotliwości na połączeniach sieci elektroenergetycznych, synchronizowanych ze sobą. Incydent nie spowodował awarii połączeń w Europie. Odnotowane zostały jedynie przerwy dostaw energii na Bałkanach. Źródło awarii prowadzi do Rumunii, co jednak o niczym nie przesądza. Noworoczny incydent pokazuje, że sieci przesyłowe w Europie, będące z jednej strony pod naciskiem rosnącego udziału zielonej energii, a z drugiej rosnącego zapotrzebowania na energię w czasie mrozów i upałów, są narażone na niestabilność systemu. Latem system ten ma amortyzować fotowoltaika. A co będzie zimą? – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.
4. Buzek: Polski koks pozostanie na długo surowcem strategicznym transformacji energetycznej (ROZMOWA)
– Od lat zabiegam o to, by węgiel koksowy miał w Unii status tzw. surowca strategicznego. Udało się to ponownie w ubiegłym roku – czas, by poszły za tym dodatkowe pieniądze. A budżet Funduszu to może być nawet 600 mln zł rocznie – mówi Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, a obecnie członek komisji ITRE, w rozmowie z BiznesAlert.pl.
5. Jakóbik: Polacy walczą z tęczą wodorową w grze o dostęp do skarbca unijnego
Polacy przedstawili projekt strategii wodorowej. Chcą wykorzystywać różne technologie, choć Europa chce, by priorytet miał wodór zielony pozyskiwany z pomocą Odnawialnych Źródeł Energii. W tym celu proponują bardziej neutralną klasyfikację od tęczy wodorowej znanej dotychczas, by utrzymać dostęp do skarbca unijnego – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.