Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (11-15.10.2021).
1. Fedorska: Niemieccy rolnicy stają się zakładnikami Nord Stream 2
Stowarzyszenia rolników niemieckich oraz związane z nimi media specjalistyczne biją na alarm. W pierwszym tygodniu października ceny nawozów sztucznych wzrosły o 150 euro za tonę. Problemem jest nie tylko sama cena – utrudniony jest również dostęp do nawozów, gdyż często nie mają ich nawet hurtownie. Wiele magazynów jest po prostu pustych. Ograniczenia dostaw gazu zaciskają teraz pętlę na gardle kolejnego sektora gospodarki niemieckiej. Tym razem jest to rolnictwo – pisze Aleksandra Fedorska, współpracownik BiznesAlert.pl.
2. Jakóbik: Port instalacyjny offshore na celowniku służb i Chińczyków?
Wiadomo już dlaczego służby tak długo zastanawiały się nad ustawą mającą promować morskie farmy wiatrowe. Czy Chińczycy chcą przejąć kontrolę nad portem instalacyjnym? Ofiara sporu na ten temat to sam port, który nie posłuży budowie offshore w pierwszym rozdaniu – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
3. Marszałkowski: Czy kawerny w Kosakowie staną się cichym bohaterem nadchodzącej zimy? (ANALIZA)
Bezpieczeństwo dostaw gazu to priorytet w nadchodzącym sezonie grzewczym. Nieobliczalne zachowanie Gazpromu, odbicie pocovidowe, mroźna zima wywołały panikę na światowych rynkach handlu gazem. Cichymi bohaterami tego kryzysu mogą być magazyny gazu, m.in. jeden z nich zlokalizowany na Kaszubach – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.
4. Buzek: Komisja może jeszcze zablokować dostawy przez Nord Stream 2 (ROZMOWA)
– Gdyby okazało się, że Gazprom uruchamia NS2 bez wymaganej certyfikacji, Komisja Europejska powinna natychmiast nakazać wstrzymanie eksploatacji rurociągu i zagrozić karami finansowymi. Przypominamy jej o tym i apelujemy o odpowiednie działania – mówi prof. Jerzy Buzek, były premier, a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego, w rozmowie z BiznesAlert.pl.
5. Jakóbik: Jak przenieść koncesje z PGNiG do Orlenu przy fuzji
Jest nowy sposób na przekazanie koncesji poszukiwawczych i wydobywczych z PGNiG do Orlenu w razie fuzji. Nowa spółka-córka PGNiG ma zostać przekazana PKN-owi, by usunąć konieczność sukcesji generalnej lub wykupu poszczególnych akcji, które zajęłyby dodatkowy czas. Tymczasem nad planem połączenia Orlenu, Lotosu i PGNiG zbierają się czarne chmury – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.