TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia | #54

25 stycznia 2020, 07:30 Alert
Top Tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (20-24.01.2020).

1. Perzyński: Zagubiona elektrownia w Niemczech

Obserwując debatę o odejściu Niemiec od węgla trudno oprzeć się wrażeniu, że pierwotne ustalenia tzw. komisji węglowej, które rodziły się w wielkich bólach, mają coraz słabsze przełożenie na rzeczywistość. Jak w starym dowcipie, komisja węglowa ustaliła, że Niemcy odejdą od węgla do 2038 roku, i jest to prawda, „ale…” – pisze Michał Perzyński, dziennikarz BiznesAlert.pl.

2. Baca-Pogorzelska: Jest różnica między zamknięciem a likwidacją kopalni

Zwracam honor. Dotychczas używałam zamiennie słów o zamykaniu czy likwidacji kopalni (zapomnijmy już o wygaszaniu czy usypianiu). Ale odkąd Spółka Restrukturyzacji Kopalń przedstawiła listę 14 zamykanych kopalń, które za wyjątkiem Jas-Mosu i Piekar (te ostatnie skończą wydobycie 31 stycznia) od lat nie fedrują, a opinia publiczna podniosła larum, postanowiłam spróbować to wyjaśnić – pisze Karolina Baca-Pogorzelska, współpracownik BiznesAlert.pl.

3. Baca-Pogorzelska: Unijne szkice kreślone węglem

Magazyn węglowy w centralnej Polsce i forsowanie odkrywki Złoczew dla Bełchatowa to ostatnio dwa węglowe tematy, nad którymi warto się pochylić. Niestety, zaczyna to przypominać „Matrix”, ale z „czarnym złotem” w roli głównej – pisze Karolina Baca-Pogorzelska, współpracownik BiznesAlert.pl.

4. Rapacka: Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji nie dla atomu. Branża stawia pytania

Według Unii Europejskiej energetyka jądrowa wraz z OZE ma być podstawą niskoemisyjnego miksu energetycznego. Okazuje się, że projekt rozporządzenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) nie uwzględnia wsparcia dla sektora jądrowego, co było rozczarowaniem dla branży. 126 reaktorów już teraz zapewnia ponad połowę niskoemisyjnej produkcji energii w UE. Branża oczekuje traktowania na równi z OZE – pisze Patrycja Rapacka, redaktor BiznesAlert.pl.

5. Sawicki: Projekt ustawy o działach wróży kolejne spory o energetykę

Jest długo oczekiwany projekt nowelizacji ustawy o administracji rządowej. Wraz z powołaniem nowego Ministerstwa Klimatu, potrzebna była korekta ustawy w zakresie kompetencji między nowymi ministerstwami aktywów państwowych, rozwoju oraz dotychczas istniejącym ministerstwem środowiska. Polityka energetyczna trafi do działu klimatu. Pokazuje to intencje rządu, energetyka już na stałe zwiąże się z klimatem. Jest to odpowiedź na nową politykę klimatyczno–energetyczną UE – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.