Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (26-30.06.2023).
1. Tepper: Ekstremiści w Niemczech suflują odpowiedzialność Zachodu za sabotaż Nord Stream 1 i 2
– Temat zniszczenia większości infrastruktury Nord Stream budzi kontrowersje. Podsycają je zwłaszcza partie skrajne — notująca rekordowe wyniki w sondażach Alternatywa dla Niemiec (AfD) i Lewica (die Linke) – pisze Patrycja Anna Tepper z Instytutu Zachodniego w BiznesAlert.pl. – Obie skrajne formacje obecne w niemieckim parlamencie są określane jako „prorosyjskie”, a ich przedstawiciele przekazują linię argumentacji zgodną z kremlowską do szerszego grona odbiorców, niż tylko własni wyborcy – dodaje.
2. Fedorska: Gra na Nord Stream 1 i 2 zemściła się na Niemczech odpływem kapitału
Kapitał ucieka z Niemiec przez spadek konkurencyjności między innymi przez to, że postawiły na „tani gaz” z gazociągów Nord Stream 1 i 2. – To, że ceny surowców energetycznych przekładają się w Niemczech tak mocno na konkurencyjność tej gospodarki w zestawieniu z innymi krajami zachodnimi, jest może jeszcze większym problemem Niemiec w XXI wieku niż droga energia – pisze Aleksandra Fedorska, redaktor BiznesAlert.pl.
3. Włodek: Baltic Pipe notuje rekordy, ale czas na więcej magazynów gazu w Polsce
Gazociąg Baltic Pipe działa od jesieni 2022 roku zapewniając obecnie Polsce ponad 40 procent gazu z importu. W ostatnim czasie zanotował rekord wykorzystania przepustowości. Jednak ekspert nie pozwala spoczywać na laurach i zaleca rozbudowę magazynów gazu lub rezerwację ich mocy za granicą.
4. Carlsson: Northvolt buduje w Polsce ogniwo europejskiego łańcucha dostaw magazynów energii (ROZMOWA)
– Chcemy dalej rozwijać segment magazynowania energii w Polsce, gdzie budujemy 5 GWh mocy produkcyjnych. Aktywnie współpracujemy z różnymi dostawcami, aby jeszcze bardziej rozszerzyć produkcję na Starym Kontynencie. 200 mln euro zainwestowane przez Northvolt w fabrykę i sprzęt w Gdańsku jest częścią rozbudowy łańcucha dostaw oraz budowania ekosystemu wokół Morza Bałtyckiego – mówi prezes Northvolt Peter Carlsson w rozmowie z BiznesAlert.pl.
5. Siemieniuk: Czym był pucz Grupy Wagnera i dlaczego się zatrzymał?
23 czerwca 2023 roku Jewgienij Prigożyn, szef Grupy Wagnera ogłosił bunt przeciwko dowództwu rosyjskiemu i zaczął nie tylko wycofywać swoje wojska z pozycji na Ukrainie, ale też nacierać na miasta rosyjskie. Kiedy czołówki jego zgrupowań były już na obrzeżach Moskwy, nagle zatrzymał swoje wojska i wycofał się. Jeden dzień puczu, którym żył cały świat, wymaga analizy, ponieważ wiele spraw jest tutaj niejednoznacznych – pisze Bartosz Siemieniuk, współpracownik BiznesAlert.pl.