TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

22 lipca 2023, 07:30 Energetyka

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (17-21.07.2023).

Top Tygodnia. Grafika: Presso.
Top Tygodnia. Grafika: Presso.

1. Siemieniuk: Ukraińcy zaatakowali serce rosyjskiej logistyki

– Atak na Most Krymski w nocy 17 lipca miał zdecydowanie wymiar strategiczny. To uderzenie w najsłabszy punkt armii rosyjskiej, którym są ograniczone zdolności logistyczne – pisze Bartosz Siemieniuk, współpracownik BiznesAlert.pl.

2. Mikulski: Reaktory jądrowe w USA, czyli jak to robi Westinghouse

– Małe reaktory jądrowe są w Stanach Zjednoczonych powszechnie uważane za następców energetyki opartej na węglu i to było motywem przedstawienia przez Amerykanów nowej konstrukcji, jak najbliżej związanej z obecnie budowanymi reaktorami wielkoskalowymi. Jak to jest z tymi SMR-ami od Westinghouse’a i co ma do zaoferowania – zastanawia się Andrzej Mikulski, emerytowany pracownik instytutów w Świerku i Państwowej Agencji Atomistyki.

3. Fedorska: Czy niemiecka rzeka Ren zostanie poddana renaturalizacji?

– Niemcy kochają Ren. Rzeka, o imponującej długości wynoszącej 1 234 kilometrów, jest głęboko wpisana w ich kulturę i duszę. Duisburg, miasto położone nad Renem, jest największym portem śródlądowym na świecie. Znajduje to niestety również odzwierciedlenie w jakości wody: temperatury są tu stosunkowo wysokie, woda jest mętna i ma niską zawartość tlenu – pisze Aleksandra Fedorska, redaktor BiznesAlert.pl.

4. Mazur: Uruchomienie produkcji Izery to ogromne wyzwanie, ale jest możliwe (ROZMOWA)

– Do planowanego uruchomienia produkcji Izery zostało zaledwie 2,5 roku, a dochowanie wyznaczonego terminu będzie prawdziwym wyzwaniem. Zwłaszcza, jeżeli mówimy o produkcji na szerszą skalę. Z drugiej strony nie jest to niemożliwe – mówi Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

5. Jóźwicki: Norwegia i jej odkrycia mogą dać Europie surowce krytyczne na lata

– Norwegowie nie mogą narzekać na brak szczęścia. W czerwcu odkryto tam największe złoża wysokiej jakości fosforytów. Są tam też wanad i tytan, które Unia Europejska zalicza do surowców krytycznych. […] Norweskie złoże powinno zaspokoić globalne zapotrzebowanie na nawozy, panele słoneczne i akumulatory do pojazdów elektrycznych w ciągu najbliższych 100 lat – pisze Marcin Jóźwicki, współpracownik BiznesAlert.pl.

Dlaczego Chiny opierają transformację energetyczną na OZE i… węglu? Spięcie