Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (30.10-3.11.2023 roku).
Lasek: Centralny Port Komunikacyjny nie powstanie
Planowany Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ma być węzłem przesiadkowym pod Warszawą. W założeniu ma odciążyć ruch lotniczy i usprawnić transport kolejowy. Maciej Lasek z Koalicji Obywatelskiej (KO) twierdzi, że CPK nie powstanie, a zamiast tego należy rozbudować istniejące lotniska.
Perzyński: Japonia nie chce powtarzać błędu jądrowego Niemiec
– Katastrofa w Fukushimie spowodowała falę niechęci wobec energii jądrowej w Niemczech i Japonii, jednak z uwagi na kryzys energetyczny oraz inwazję Rosji na Ukrainie rząd w Tokio zrewidował swoje plany i powraca na „atomową ścieżkę” – pisze Jacek Perzyński, redaktor BiznesAlert.pl.
Jakóbik: Wygrana Gazpromu nie oznacza, że Polacy nie mają racji
– Wygrana Gazpromu nie jest dowodem na to, że Polacy nie mają racji albo nie mają szans. Mogą jeszcze przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść – mówił redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik w rozmowie z Radiem Maryja.
Kolorz: Nowy rząd nie powinien odchodzić od węgla przed 2049 rokiem (ROZMOWA)
– Dziś chyba każdy widzi, jak bardzo ważny jest to obszar, choćby w kontekście wojny na Ukrainie czy kolejnych wybuchających na świecie kryzysów. Dlatego nikt z rządzących nie powinien decydować się na zmianę daty odejścia od węgla przed 2049 rokiem – mówi lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz w rozmowie z BiznesAlert.pl.
Oettingen: Koreańczycy wiedzą jak budować atom na czas i w budżecie
– Jednym z potencjalnych dostawców technologii reaktorów jądrowych dla Polski jest koreańska firma KHNP. Jest ona jednym z największych na świecie operatorów reaktorów jądrowych i oferuje Polsce swój główny produkt – reaktor wodny ciśnieniowy APR1400. Jakie doświadczanie ma Korea Południowa w energetyce jądrowej i jakie sukcesy odniosła w tym obszarze? – zastanawia się ekspert ds. energetyki jądrowej dr inż. Mikołaj Oettingen w BiznesAlert.pl.