TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

27 stycznia 2024, 07:30 Bezpieczeństwo

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (20-26.01.2024 roku).

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura
TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura

1. Jakóbik: To być albo nie być pływającego gazoportu. Polsce został tydzień

– Polacy mają czas jeszcze do końca stycznia na wybór dostawcy pływającego gazoportu. Jego los ma rozstrzygnąć Gaz-System w stanie interregnum – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

2. Mielczarski: Atomowy kamuflaż rzeczywistych problemów energetyki

– Po 15 latach, od 2009 roku, od kiedy rozpoczął się Polski Program Energetyki Jądrowej dalej nie wiadomo: (a) jaka to będzie technologia, (b) kto tę technologię dostarczy, (c) ile będzie kosztował projekt i (d) jak zostanie sfinansowany. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że projekt jądrowy to rodzaj igrzysk, które służą kamuflowaniu nadchodzących trudności: braku energii i w następstwie kryzysu gospodarki oraz degradacji życia społeczeństwa – pisze profesor Władysław Mielczarski w BiznesAlert.pl.

3. Perzyński: Polskie farmy wiatrowe mogą powstać bez większego udziału naszego przemysłu

– Pierwsza energia z morskich farm wiatrowych ma popłynąć w 2026 roku, jednak termin ten jest dość mglisty, ponieważ porty instalacyjne do montowania turbin nadal nie powstały. Może się okazać, że całe przedsięwzięcie powstanie bez istotnego udziału polskiego kapitału – pisze Jacek Perzyński, redaktor BiznesAlert.pl.

4. Maksymowicz: Włosi mają lekarstwo na afrykańską chorobę gazową

– Wydaje się, że Włosi pierwsi zdali sobie sprawę z groźnej sytuacji jaka zaistniała w dostawach gazu z Afryki. Wynika to z ich  zależności od przesyłu algierskiego gazu rurociągiem biegnącym przez Tunezję i Sycylię do Włoch. Problem ten podjęła ostatnio włoska premier Giorgia Meloni – pisze Adam Maksymowicz, współpracownik BiznesAlert.pl.

5. Dowództwo Operacyjne: Zestrzelenie wrogiego obiektu to sprawa złożona (ROZMOWA)

– W momencie zestrzelenia wrogiej rakiety, pociski nie wyparowują. Ulegają fragmentacji i chmura odłamków musi spaść na ziemię. Czasami zestrzelenie wiąże się z większym zagrożeniem dla życia i zdrowia ludności cywilnej […] Trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników i ich konsekwencje – powiedział pułkownik Jacek Gajda z Dowództwa Operacyjnego, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Z celami klimatycznymi ambaras, aby dwoje ministrów chciało naraz. Spięcie