TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

9 marca 2024, 07:30 Energetyka

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (2.03-8.03.2024 roku).

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura
TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura

1. Zachmann: Powrót Niemiec do Nord Stream 2 byłby zaskoczeniem (ROZMOWA)

– Byłbym zaskoczony, gdyby Niemcy rozpoczęli rozmowę na temat uruchomienia Nord Stream 2. Rozumiem jednak, że stosowne oświadczenie rządu w Berlinie w tej sprawie byłoby wskazane – ocenia Georg Zachmann z ośrodka Bruegel w rozmowie z BiznesAlert.pl.

2. Winiarski: Europa rzuca energetyczną rękawicę Ameryce i Chinom

– W związku z próbą rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami w obszarze transformacji energetycznej oraz zmian klimatu, Unia Europejska wprowadzi w życie dwie ustawy, które mają pomóc Europie stać się pierwszym neutralnie klimatycznym kontynentem do 2050 roku. Inspirowane amerykańskim prawem „Inflation Reduction Act”, przepisy obejmują szeroki zakres działań, jakie UE zamierza podejmować, aby walczyć z globalnym ociepleniem oraz uzyskać niezależność energetyczną – pisze Tomasz Winiarski, współpracownik BiznesAlert.pl.

3. Bando: Szukamy najlepszych do zarządzania strategiczną infrastrukturą energetyczną (ROZMOWA)

– Dzisiaj w gronie operatorów systemów przesyłowych staramy się pozyskać najlepszych fachowców – mówi Maciej Bando, podsekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

4. Siemieniuk: Infrastruktura to krwiobieg państwa, a CPK ma być jej sercem

– W ostatnich latach Polska budowała krwioobieg gospodarczy państwa. Świadczy o tym obecna infrastruktura, w tym m.in. rozwinięta sieć autostrad. Teraz czas, aby krwioobieg zyskał serce w postaci Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) – pisze Bartosz Siemieniuk współpracownik BiznesAlert.pl oraz członek studenckiego Koła Naukowego Młodego Menedżera Akademii Marynarki Wojennej.

5. Horbaczewska: Negocjacje wokół atomu z Korei w Polsce lubią ciszę

– Mimo pozornej ciszy prowadzone są intensywne negocjacje, analizy i uzgodnienia między polskim PGE PAK EJ a koreańskim KHNP. Z pewnością ta inwestycja jest warta dobrego przemyślenia, bo może przynieść wiele korzyści dla obu stron – pisze o atomie z Korei dla Polski dr Bożena Horbaczewska z katedra ekonomii i studiów podyplomowych energetyka jądrowa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w BiznesAlert.pl.

Szwecja w NATO a co świat na to? Spięcie