TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

15 sierpnia 2020, 07:00 Alert
Top Tygodnia
TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (10-14.08.2020).

1. Sawicki: Orlen będzie chciał blokować Rosjan w Rafinerii Gdańskiej

PKN Orlen będzie mógł budować nowy koncern energetyczny z udziałem aktywów Grupy Lotos pod pewnymi warunkami postawionymi przez Komisję Europejską. Chodzi między innymi o sprzedaż części udziałów Rafinerii Gdańskiej. Czy Rosjanie mogliby wykorzystać ten fakt i wejść na polski rynek naftowy kuchennymi drzwiami? Teoretycznie tak, jednak Orlen przekonuje, że w praktyce to nie jest możliwe – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.

2. Mielczarski: Polska bez własnego węgla będzie zdana na import

Ministerstwo Aktywów Państwowych przedstawiło program likwidacji (wygaszania) polskich kopalń węgla kamiennego. Program ten może doprowadzić do konieczności importu w roku 2040 ponad 65 mln ton węgla kamiennego rocznie, w tym ponad 35 mln ton węgla kamiennego tylko na potrzeby energetyki wielkoskalowej. Należałoby przeanalizować skąd sprowadzimy tak duże ilości węgla kamiennego i po jakiej cenie – pisze prof. dr hab. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.

3. Menkiszak: Nędza „realizmu” wobec Białorusi

– Ponieważ Moskwa była coraz bardziej „skąpa”, próbując ograniczyć koszty subsydiowania Białorusi, Łukaszenka retorycznie ostro się z nią targował, regularnie wybuchały białorusko-rosyjskie „wojny handlowe”, dochodziło także do czasowych ograniczeń w dostawach nośników energii na Białoruś. Tu miała swoje źródło polityka „dywersyfikacji” energetycznej Białorusi, która w okresach nasilenia sporów z Moskwą, doraźnie kupowała partie ropy naftowej spoza Rosji (po wyraźnie wyższych cenach), po to aby targować się z nią i uzyskać „kompromis” (czyli „obniżone podwyżki” cen surowca) – przekonuje Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich.

4. Marszałkowski: Armia bez metki, czyli kilka słów o rosyjskiej Grupie Wagnera

Operacja KGB przed sfałszowanymi wyborami na Białorusi mogła być ustawką mającą pokazać wpływ sił zewnętrznych, przed którym broni się Aleksander Łukaszenka. Przy tej okazji pojawił się wątek Grupy Wagnera, o której pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.

5. Kuffel: UHV, czyli sieci ultrawysokiego napięcia z Chin potrzebne Polsce

Nie od dzisiaj wiadomo, że Chiny są prekursorem nowych technologii, w tym również tych z energetyki. Ostatnie doniesienia z Państwa Środka tylko to potwierdzają. Chodzi o tak zwane UHV: ultra-high voltage power lines, czyli linii przesyłowych o ultra wysokim napięciu, sięgającym 1100 kV, których Polska może potrzebować do ujarzmienia offshore w Polsce – pisze Magdalena Kuffel, współpracownik BiznesAlert.pl.