TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

1 czerwca 2024, 07:30 Bezpieczeństwo

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (18.05.-24.05.2024 roku).

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura
TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura

1. Lipka: Czas na protest przeciwko zaoraniu atomu w Polsce (FELIETON)

– Zorganizowane zostaną protesty, cały ich szereg, których zwieńczeniem będzie po wakacjach marsz pod Kancelarię Premiera z żądaniami zaprzestania blokowania inwestycji jądrowych przez czynniki polityczne w kraju – ostrzega Jerzy Lipka, przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej, w BiznesAlert.pl.

2. Fedorska: Kto skorzysta na wodorze z wodorociągu Polska-Niemcy?

– Gdy Udo Philipp, sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Ochrony Klimatu, przemawiał na polsko-niemieckim forum energetycznym 17 maja w Berlinie nie mogło się obyć bez jednego z najważniejszych tematów w niemieckiej energetyce. Zielony wodór i cele oraz z nim związane nadzieje to kwestie, które zdecydują prawdopodobnie o sukcesie lub historycznej przegranej niemieckiej Energiewende. Na hasło zielony wodór i Korytarz D strona polska nie odpowiedziała – pisze Aleksandra Fedorska, redaktor BiznesAlert.pl.

3. Hetmański:  Na wczoraj potrzebujemy planu sprawiedliwej transformacji dla kopalń i sektorów powiązanych (ROZMOWA)

– Szacujemy, że zapotrzebowanie na węgiel kamienny energetyczny spadnie do końca tej dekady z obecnych ok. 30 mln ton nawet 4-6- krotnie w scenariuszu ambitnej transformacji, w wyniki wejścia do miksu przede
wszystkim energetyki gazowej i morskich farm wiatrowych – budowanych przecież głównie przez spółki skarbu państwa. – stwierdza Michał Hetmański, prezes fundacji Instrat, w wywiadzie dla BiznesAlert.pl.

4. Gibała: Decyzja Norwegii o uznaniu niepodległości Palestyny może stać się katalizatorem dla innych krajów

– 22 maja 2024 roku Norwegia oficjalnie uznała Palestynę za niepodległe państwo. Premier Jonas Gahr Store podczas specjalnej konferencji prasowej ogłosił, że Norwegia będzie traktować Palestynę jako niezależne państwo, co wiąże się ze wszystkimi prawami i obowiązkami, które przysługują suwerennym krajom. Decyzja ta jest rezultatem długotrwałych wewnętrznych dyskusji w norweskim parlamencie, który już w listopadzie 2023 roku wezwał rząd do podjęcia takiego kroku – pisze Mateusz Gibała, redaktor BiznesAlert.pl.

5. Karwowski: Kto strzeże strażnika? Parę słów o wschodniej granicy

– Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy się zaognia. We wtorek 28 maja nielegalny migrant pchnął nożem żołnierza pełniącego służbę. Rannemu udzielono pomocy. W mediach społecznościowych pojawiło się pytanie: dlaczego nie strzelano do napastnika? – pisze Marcin Karwowski, redaktor BiznesAlert.pl.

Ciepło przyjazne środowisku. Spięcie