TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

27 lipca 2024, 07:30 Energetyka

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (20.07.-26.07.2024 roku).

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura
TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura

1.  Jóźwicki: Francja odrzuca cele unijne i opowiada się za energetyką jądrową

– Francja, w sporze z Komisją Europejską, w sprawie opóźnienia w zakresie energii odnawialnej, wysłała do Brukseli zaktualizowaną strategię klimatyczną, która nie zwiększa ambicji w zakresie rozbudowy energii wiatrowej i energii słonecznej tak bardzo, jak jest to wymagane. Państwo nad Sekwaną powołuje się na głównie zdekarbonizowane pochodzenie swojej energii, czyli energię jądrową – pisze Marcin Jóźwicki, współpracownik BiznesAlert.pl.

2. Gen. Komornicki: Armii rosyjskiej nie chodzi o zdobywanie terytorium ukraińskiego (ROZMOWA)

– Rosyjskiej armii nie chodzi o zdobywanie kolejnych obszarów Ukrainy, ale zgodnie z celami politycznymi osłabianie ukraińskiego społeczeństwa, złamanie woli oraz gotowości do obrony kraju. Poprzez wykrwawianie i pozbawianie zasobów ukraińskiej armii. A tym samym wywołanie niepokojów społecznych, a także destabilizacji prowadzącej do zmian najwyższych władz politycznych na Ukrainie. W ostatnim czasie służyły temu wszystkie ważniejsze walki tej kampanii m.in. o Bachmut, Łymańsk, czy Siewierodonieck – mówi Leon Komornicki, generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku oraz były wiceszef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w BiznesAlert.pl.

3. Horbaczewska: O potrzebie zmiany podejścia do atomu w Polsce (ANALIZA)

– Pamiętam transformację gospodarczą w Polsce z końca XX wieku. Wymagała ona porzucenia dawnego sposobu myślenia, zmiany paradygmatów, przyjęcia nowych punktów widzenia i znalezienia nowych rozwiązań. Bez tego polska gospodarka nie przeszłaby koniecznej zmiany. Wygrały te podmioty, które były w stanie wyrwać się ze starych schematów rozumowania i działania. Dziś też stoimy przed koniecznością transformacji, i to w niekorzystnych dla projektów jądrowych warunkach narzuconych przez UE – pisze dr Bożena Horbaczewska, współautorka innowacyjnego modelu finansowania atomu SaHo.

4. Radziejewski: Polska nie wystawiła USA rachunku po wsparciu Ukrainy

– Wspierając ukraińską armię Polska podtrzymała wiarygodność sojuszniczą USA w skali globalnej. Bez polskiego zaangażowania Amerykanie mieliby ogromny kłopot. Przy pomocy Warszawy Waszyngton uzyskał wielkie korzyści geopolityczne. Czy to nie jest kwestia, która powinna spotkać się z jakąkolwiek rekompensatą? Moim zdaniem tak – mówi założyciel i prezes Nowej Konfederacji, Bartłomiej Radziejewski, w rozmowie z BiznesAlert.pl.

5. Gibała: Szwedzki zwrot atomowy jest dobry, ale nie bez wad

– Szwecja, zmieniając swoje podejście do energii jądrowej, stawia na rozwój elektrowni jądrowych jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na energię oraz konieczność redukcji emisji CO2. Czy ten zwrot ku energetyce jądrowej to właściwy krok w kierunku zrównoważonej przyszłości? – zastanawia się Mateusz Gibała, redaktor BiznesAlert.pl.

Kamala Harris startuje w wyścigu o fotel prezydenta. Spięcie