TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

7 września 2024, 07:30 Energetyka

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (31.08.-6.09.2024 roku).

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura
TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Grafika: Freepik / Jędrzej Stachura

1. Fedorska: Nadbałtyckie gazoporty Niemców przeżywają kryzys

– Niemieckie gazoporty przeżywają trudny czas. Port w Mukran przyjął dotychczas tylko trzy gazowce. Niemcy twierdzą, że jest on opłacalny i utrzymuje się ze sprzedanych wcześniej rezerwacji na moce przeładunkowe. Gazoporty w Wilhelmshaven i Brunsbüttel co prawda częściej odbierają LNG, ale one także przyjmują mniej niż oczekiwano – pisze Aleksandra Fedorska w BiznesAlert.pl.

2. Kuffel: Gaz powrócił do ceny z 2021 roku. Oto dlaczego

– W 2024 roku ceny gazu w Europie powróciły do poziomów obserwowanych w 2021 roku, co stanowi znaczącą zmianę w porównaniu z bezprecedensowymi wzrostami cen w latach 2022 i 2023. Ta dynamika jest efektem wielu czynników, w tym czynników geopolitycznych, ekonomicznych i środowiskowych, które kształtowały krajobraz energetyczny w ostatnich latach. Aby lepiej zrozumieć powrót cen do poziomu widzianego w 2021 roku, konieczna jest analiza rzeczywistych danych cenowych oraz kluczowych czynników napędzających obserwowaną zmianę – pisze Magdalena Kuffel, współpracownik BiznesAlert.pl.

3. Marszałkowski: Dron remedium na drony? Ukraińcy wyłupiają rosyjskie oczy

– Drony rozpoznawcze stały się symbolem wojny rosyjsko-ukraińskiej. Orłany, FlyEye, Supercam, Shark – to najbardziej znani przedstawiciele tych systemów, które biorą udział w konflikcie na Ukrainie po obu stronach. Drony rozpoznawcze stały się zmorą zarówno Ukrainy, jak i Rosji. Ukraińcy jednak znaleźli na nie sposób – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.

4. Maksymowicz: Zbliża się koniec górnictwa węglowego Skarbu Państwa

– Politycy bardzo lubią krytykować działania, których są autorami, może nie bezpośrednimi, ale przynajmniej ich inicjatorami i promotorami. Od tej strony jako znających ten temat, ich krytyka jest dobrze uzasadniona. Dotyczy to przede wszystkim górnictwa węgla kamiennego, które jest na pierwszym planie do jego wyzerowania. Otóż, politycy ci trafnie zauważają, że im mniej węgla wydobywają polskie kopalnie, tym większe są zarobki górników. Ci zaś stale domagają się ich podwyższania, niezależnie od osiąganych wyników. Te ostanie zaś, klasyfikują nas, jako jeden z najmniej efektywnych sektorów na naszej planecie. I słusznie politycy piętnują ten stan rzeczy – pisze Adam Maksymowicz, współpracownik BiznesAlert.pl.

5. Rosja grozi NATO atomem, aby Ukraina nie dostawała broni

– Obawy przed eskalacją nie powinny powstrzymywać państw NATO od zniesienia ograniczeń w używaniu przez Ukrainę zachodniego uzbrojenia przeciw zagrażającym jej celom wojskowym na terytorium Rosji. Nie są wiarygodne rosyjskie sugestie, że w odwecie za taką zgodę możliwe jest użycie broni jądrowej przeciwko państwom Sojuszu – pisze Artur Kacprzyk, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

Co zawiera kolejna odsłona programu Mój Prąd? Spięcie