Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (2.11-8.11.2024 roku).
1. Upadek zadufanego giganta. Tak sankcje pogrążyły Gazprom
Gazprom, niegdyś gigant rosyjskiego przemysłu gazowego, symbolizował potęgę energetyczną kraju i jego wpływy na międzynarodowej arenie. Najnowsze dane nie pozostawiają złudzeń: Gazprom szoruje po dnie. Sama strata za ostatnie dziewięć miesięcy wyniosła w przeliczeniu na dolary ponad 3 miliardy. To pokazuje czarno na białym, że gigant nie był w stanie wypracować w tym roku ani centa zysku.
2. Kosmiczny pociąg polskim na niebie. Dziś przelot Starlinków
31 października, o godzinie 17.50 nad Polską był widoczny czterominutowy przelot satelitów Starlink, które pojawią się jako jasna, zwarta linia na niebie. 23 satelity serii G10-13, wystrzelone 30 października z przylądka Canaveral na Florydzie, przelecą w kierunku wschodnim, umożliwiając obserwatorom podziwianie ich przez pełne cztery minuty.
Kosmiczny pociąg na polskim niebie. Dziś przelot Starlinków firmy SpaceX
3. Finlandia z rekordem ujemnych cen prądu
W Finlandii liczba godzin z zerowymi lub ujemnymi cenami energii przekroczyła 800 w 2024 roku, co jest najwyższym wynikiem w Europie i wynika z rosnącego udziału odnawialnych źródeł energii.
4. Starlink na polskim niebie
7 listopada, na polskim niebie znów pojawiły się kosmiczne pociągi utworzone przez satelity Starlink. Pogoda pozwoliła na zobaczenie dwóch przemierzających niebo dwie formacje tych satelitów.
5. Niemcy zamierzają powrócić do energetyki nuklearne
Jednym z powodów niemieckiego kryzysu gospodarczego i politycznego są wysokie ceny energii elektrycznej w tym kraju. Najważniejsza opozycyjna partia CDU/CSU zamierza wygrać przyszłoroczne wybory parlamentarne, które odbędą się we wrześniu 2025 roku. Dla tego celu partia ta 5 listopada przedłożyła w Bundestagu dokument, w którym proponuje ponowne uruchomienie zamkniętych już siłowni nuklearnych. Są szanse na jego akceptację, gdyż krytyka decyzji o zamknięciu niemieckich elektrowni jądrowych jest powszechna zarówno w niemieckich mediach, jak i w nowo powstałych partiach politycznych, które na tej podstawie uzyskują znaczące poparcie.