Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (8.02-14.02.2025 roku).
1. Rząd rezygnuje z trzeciej elektrowni jądrowej w Polsce
Premier Donald Tusk widzi możliwość budowy drugiej systemowej elektrowni jądrowej w naszym kraju, po tej, która powstaje „u niego” obok Wejherowa na Pomorzu. Rząd szuka dla tego projektu lokalizacji. I inwestora, bo nie wszystko z publicznych pieniędzy jest gotowy finansować. A to oznacza, że nie będzie drugiej państwowej atomówki. Czy w projekcie inwestorskim kasę wyłoży PGE Polska Grupa Energetyczna? Do spółki z Koreańczykami czy Francuzami?
2. Tesla w dużych tarapatach w Polsce. Bojkot zaczął działać
Rejestracje nowych Tesli w Polsce zanurkowały w styczniu o blisko 50 proc. W efekcie niekwestionowany lider rynku spadł na czwartą pozycję, zdetronizowany przez Koreańczyków. Czyżby był to pierwsze efekty bojkotu Tesli przez normalnych Polaków, do jakiego nawołuje minister sportu Sławomir Nitras? A może wzrostu cen transakcyjnych na skutek wycofania się koncernu z rabatów?
3. Węgiel w styczniu zdusił energię z wiatraków. Polska potrzebuje gazu i atomu
W styczniu bieżącego roku Polska wykazała niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną, jednocześnie farmy wiatrowe wyprodukowały jej znaczne ilości. Z racji na niską elastyczność jednostek węglowych zaszła konieczność ograniczenia pracy wiatraków. Większy udział gazu w polskim miksie energetycznym pozwoliłby uniknąć tej sytuacji.
Węgiel w styczniu zdusił energię z wiatraków. Polska potrzebuje gazu i atomu
4. Planowane wiatrakowe inwestycje z gigantycznym deficytem
Ministerstwo klimatu i środowiska prognozuje, że do końca dekady w Polsce zostanie zainstalowanych 16 GW nowych turbin wiatrowych na lądzie i morzu. Wiatraki mają produkować wtedy blisko 36 procent energii elektrycznej zużywanej w Polsce. Wydatki inwestycyjne na rozwój tego segmentu w ciągu najbliższych sześciu lat oszacowano na 120 mld zł. To o 70-90 mld zł za mało.
5. Pieniądze z USAID wpływały do dziennikarzy z liberalnych i lewicowych mediów także w Polsce
Portal TheFix.media podał, że wydawcy z Mołdawii, Macedonii Północnej, Bośnii i Hercegowiny, Węgier, Polski i Rumunii są zaniepokojeni wstrzymaniem pomocy finansowej USAID. „Gazeta Wyborcza, Krytyka Polityczna, Politico, OKO.press i TVN – to tylko niektóre media otrzymujące milionowe wsparcie od amerykańskiego rządu” – napisał w piątek portal Niezależna.pl.
Pieniądze z USAID wpływały do dziennikarzy z liberalnych i lewicowych mediów także w Polsce
Biznes Alert
Koniec marzeń o potędze Gazpromu. Został pogoniony z Europy i rozpaczliwie szuka nowych rynków