Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (12.04-18.04.2025 roku).
1. Kanadyjczycy inwestują w polskie złoża, które były uznane za nieopłacalne
Kanadyjska spółka Sulliden Mining Capital Inc., zakupiła ponad pięć procent udziałów w projekcie eksploatacji górnictwa rud niklu, cynku i ołowiu w Polsce. W krajowej statystyce nabyte kanadyjskie udziały dotyczą złóż, których eksploatacja ze względu na ich pozabilansowe i niewielkie zasoby, stała się nieopłacalna. Pod koniec XX wieku, została bezterminowo została wstrzymana.
Kanadyjczycy inwestują w polskie złoża, które były uznane za nieopłacalne
2. Francja uruchamia mechanizm awaryjny w związku z nadpodażą energii
Francuski operator systemu przesyłowego RTE został zmuszony do aktywowania rzadko stosowanego i kosztownego mechanizmu bilansowania awaryjnego z powodu silnej nadpodaży energii elektrycznej w systemie. Sytuacja ta skłoniła również do ograniczenia produkcji z odnawialnych źródeł energii.
Francja uruchamia mechanizm awaryjny w związku z nadpodażą energii
3. Niemcy nawarzyli sobie piwa i mają kryzys chmielny
Stowarzyszenie Niemieckich Plantatorów Chmielu ogłosiło, że ceny w skupie spadły o 90 procent. Kryzysem dotknięte są w szczególności popularne w Niemczech odmiany Perle i Hallertauer.
4. Druga debata w Końskich na antenie TVP w likwidacji, TVN i Polsatu: m.in. Trzaskowski, Nawrocki, Hołownia, Biejat, Jakubiak – nie było m.in. Mentzena
Ośmiu kandydatów – w tym Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki – i ponad trzy godziny rozmowy. To była debata prezydencka tej kampanii, organizowana przez sztab Rafała Trzaskowskiego w Końskich. Początkowo debata, miała odbyć się jedynie między Rafałem Trzaskowskim, a Karolem Nawrockim, co wywołało niemałe oburzenie kandydatów i internautów, w szczególności, że sygnał debaty miała produkować TVP w likwidacji. Tematami przewodnimi debaty było bezpieczeństwo, polityka zagraniczna i gospodarka.
5. Francja odpowiada recyklingiem na niedobory miedzi. Przerabia kable i ma miedź jak z kopalni
W 2024 roku Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) ostrzegała przed ryzykiem niedoborów miedzi, metalu uznawanego za strategiczny ze względu na zdolność przewodzenia energii elektrycznej. Tymczasem Francuzi poddają recyklingowi tysiące ton kabli, pozyskując w ten sposób surowiec o porównywalnej jakości do tego z kopalni.
Francja odpowiada recyklingiem na niedobory miedzi. Przerabia kable i ma miedź jak z kopalni