TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia | #18

11 maja 2019, 07:30 Alert

Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (6.04-10.04.2019).

1. Stępiński: Jest porozumienie o finansowaniu rozbudowy Elektrowni Ostrołęka. Co na to banki?

Enea i Energa zawarły porozumienie w sprawie finansowania budowy Elektrowni Ostrołęka. Czy udźwigną same budowę ostatniego, nowego bloku węglowego w Polsce? Nadal nie wiadomo, czy banki zaangażują się w tę inwestycję – pisze Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl.

2. Stępiński: Co dalej z rekompensatami cen energii dla przemysłu?

Rosnące ceny energii uderzają w przemysł energochłonny. Jedna z największych spółek hutniczych w Polsce Arcelor Mittal zapowiada tymczasowe ograniczenie produkcji mające obniżyć koszty działalności. Kolejne spółki mogą zdecydować się na ten krok. Nie wiadomo czy otrzymają obiecane rekompensaty – pisze Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl.

3. Jakóbik: Pierwszy gazoport to dopiero początek. Rusza kolejny GAZTERM

Rusza XXII Gazterm w Międzyzdrojach. Będzie areną bałtyckiego szczytu gazowego poświęconego przyszłości sektora gazu skroplonego w regionie. To okazja do dyskusji o dalszych losach terminalu LNG w Świnoujściu, którego zakończenie budowy było dopiero początkiem gry o rosnący rynek – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

4. Obajtek: Wszyscy zyskają na fuzji Orlenu i Lotosu (ROZMOWA)

By dzisiaj być na rynku, trzeba się łączyć. Są obciążenia regulacyjne, ale przez wyzwalanie możliwości operacyjnych można utrzymać stabilność i utrzymanie dochodowości. Nie możemy przenosić kosztów na klientów, bo wtedy nie będzie się rozwijała gospodarka – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl. Tutaj możesz posłuchać tej rozmowy w ramach podcastu.

5.  Buzek: LNG z USA może być alternatywą do Nord Stream 2 (ROZMOWA)

2 maja Unia Europejska i USA zwołały konferencję z udziałem przedsiębiorców, której celem był rozwój dostaw LNG ze Stanów Zjednoczonych do Europy. Poprosiliśmy o komentarz na jej temat prof. Jerzego Buzka, byłego premiera RP, a obecnie przewodniczącego Komisji Parlamentu Europejskiego ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE), który brał udział w rozmowach.